Miasta Śląska i Zagłębia razem kupią prąd

W przyszłym roku miasta Śląska i Zagłębia z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego ogłoszą przetarg na zakup prądu dla miejskich instytucji, szkół oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego.
Miasta Śląska i Zagłębia razem kupią prąd

„Szacujemy, że oszczędność wynikająca ze wspólnego zakupu energii elektrycznej może sięgnąć co najmniej 15 proc. W skali sięgających ok. 100 mln zł rocznie wydatków miejskich placówek na energię, to znacząca kwota” – powiedział PAP szef GZM, Dawid Kostempski.

Jego zdaniem, stosowny przetarg, dotyczący dostaw prądu w 2013 roku, powinien być ogłoszony najpóźniej do połowy przyszłego roku i objąć ok. 10 z 14 miast tworzących związek.

Warunkiem jest wcześniejsza konsolidacja zaopatrzenia w energię w ramach poszczególnych miast. Umożliwi ona łączne zakupy prądu dla wielu placówek.

„Pierwsze miasta mają już ten proces za sobą, inne są w trakcie. Szacujemy, że do przyszłego roku gotowych do wspólnych zakupów będzie ok. 10 miast. Wówczas możliwe będzie stworzenie szczegółowej specyfikacji i podjęcie negocjacji ze sprzedawcami energii” – wyjaśnił Kostempski.

GZM zamierza wykorzystać zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Umożliwia ona m.in., by gminy ze swego grona wyłoniły lidera, który w ich imieniu udzieli Związkowi pełnomocnictwa w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia przetargu na zakup energii.

Wspólne zakupy energii elektrycznej będą jednym z pierwszych dużych przedsięwzięć Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, nazywanego potocznie Metropolią Silesia.

Inny prowadzony przez związek projekt dotyczy budowy w regionie instalacji termicznej utylizacji odpadów komunalnych, która ma powstać na Śląsku do 2015 roku, kosztem nawet miliarda złotych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE