PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta z bezpłatną komunikacją. Bełchatów kolejny na liście

  • pt    10 czerwca 2015 - 13:48
Miasta z bezpłatną komunikacją. Bełchatów kolejny na liście

MZK Bełchatów posiada nowoczesny tabor autobusów Solaris - fot.mzk.belchatow.pl

Mariola Czechowska szła do listopadowych wyborów na prezydenta Bełchatowa z obietnicą wprowadzenia darmowej komunikacji. Od 1 lipca swoją obietnice wprowadzi w życie.
Grono gmin z bezpłatną komunikacją powoli się powiększa i dołączają do niej kolejne miasta. W ub. roku taką decyzję podjęły Żory, w ich ślady poszedł Lubin, teraz do tego grona wszedł 60-tysięczny Bełchatów gdzie od 1 lipca wszyscy będą mogli jeździć autobusami za darmo.

W Polsce już prawie 30 gmin oferuje darmowe przejazdy, zwykle jednak z pewnymi ograniczeniami: dla mieszkańców, na wybranych liniach lub w konkretne dni.

W Bełchatowie gmina poszła „na całość” i nie wprowadziła żadnych ograniczeń, za darmo będą jeździć wszyscy także przyjezdni. Jak tłumaczyła prezydent mieszkańcy z innych gmin przyjeżdżający do Bełchatowa robią w mieście zakupy, korzystają z usług, więc zasługują na darmowe przejazdy.

Bełchatów płaci rocznie za utrzymanie 10 linii autobusowych ok. 3,5 mln złotych, rezygnacja ze sprzedaży biletów sprawi, że wydatki te wzrosną o ok. 860 tysięcy.

Władze miasta liczą, że zyskiem będzie odkorkowanie miasta. - To, co dziś dzieje się w godzinach szczytu, to poważne utrudnienie dla mieszkańców - tłumaczy prezydent Mariola Czechowska.

Lepsza komunikacja, mniejsze korki

- Jeśli uda nam się choć w nieznacznym stopniu odkorkować główne ulice i sprawić, że część uczniów starszych roczników będzie dojeżdżać do szkół autobusami, to będzie to duży sukces. Myślę, że jeśli będzie można wskoczyć do MZK nie martwiąc się o zakup biletu w kiosku, to więcej osób to zachęci – podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim Czechowska.

Niedługo w ślady Bełchatowa pójdą Tomaszów Mazowiecki gdzie od 1 września ruszy darmowa komunikacja dla mieszkańców, Swarzędz gdzie za darmo mają jeździć dzieci, uczniowie, członkowie rodzin wielodzietnych, studenci i seniorzy.

Prawdopodobnie 1 stycznia 2016 r. darmową komunikację dla mieszkańców wprowadzi Ruda Śląska, przymierza się też do takiej decyzji Sokołów Podlaskie, ale na razie nie wyznaczono konkretnej daty.

W dużych miastach bez darmowych przejazdów

W najbliższym czasie nie ma się co spodziewać wprowadzenia darmowych przejazdów w którymś z dużych miast, bo tam pociągnęłoby to za sobą ogromne koszty.

Wpływu z biletów np. w Lublinie pokrywają do 60 proc. funkcjonowania komunikacji, a na transport i łączność miasto wydaje rocznie ponad 400 mln.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.