PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto ma budować wały

  • lk    24 stycznia 2011 - 17:57
Miasto ma budować wały

Budowa wałów przeciwpowodziowych leży w interesie miasta i to samorząd miejski powinien ją sfinansować - powiedział podczas spotkania z samorządowcami powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego wojewoda opolski.
O koniecznych inwestycjach hydrotechnicznych, które uchronią nas przed skutkami ewentualnego kataklizmu w przyszłości rozmawiali z wojewodą opolskim Ryszardem Wilczyńskim samorządowcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Przebieg powodzi z maja 2010 roku zrelacjonował starosta Józef Gisman, który podkreślił, że wyrządzona przez ubiegłoroczny kataklizm skala zniszczeń była znacznie mniejsza niż w pamiętnym dla nas wszystkich 1997 roku.

Następnie głos zabrali wójtowie poszczególnych gmin powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, którzy przekonywali wojewodę Wilczyńskiego do swoich koncepcji. Wójt Ciska, Alojzy Parys akcentował konieczność wybudowania ponad 15 km wałów w tejże gminie, aż do granicy z województwem śląskim. Mają one powstać w najbliższych latach i co istotne Państwo zarezerwowało już na ten cel pieniądze.

Większy problem dotyczy budowy wałów prawostronnych czyli tych, które mają chronić przed powodzią gminę Bierawa, gdzie brakuje jeszcze około 16 km wałów. W pierwszym etapie Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych będzie poszukiwał pieniędzy na wykonanie dokumentacji technicznej na to przedsięwzięcie. Takie opracowanie to wydatek sięgający 1,5 mln zł. Dopiero w dalszej kolejności zostaną podjęte próby znalezienia środków na samą budowę. Ze wstępnych obliczeń wynika, że budowa wałów w gminie Cisek kosztować będzie około 35 mln zł, a w przypadku gminy Bierawa około 30 mln zł.

Natomiast z punktu widzenia Kędzierzyna-Koźla niezwykle istotna jest budowa zbiornika retencyjnego "Racibórz Dolny", a także wałów zarówno w gminie Cisek, jak i Bierawa. Woda z gminy Cisek zalała osiedla Zachód, Rogi i częściowo Stare Miasto. Z kolei wał prawostronny na Odrze od granicy miasta z gminą Bierawa, aż do obwodnicy Kędzierzyna-Koźla zabezpieczyłby przed zalaniem Miejską Oczyszczalnię Ścieków (która najbardziej ucierpiała podczas powodzi z maja 2010 roku) oraz osiedle Pogorzelec.

Wojewoda Ryszard Wilczyński stwierdził, że budowa wału chroniącego oczyszczalnię ścieków i osiedle Pogorzelec leży przede wszystkim w interesie miasta Kędzierzyn-Koźle i to samorząd miejski powinien sfinansować tę kosztowną inwestycję. W najbliższym czasie władze miasta nieco zaskoczone takim obrotem sprawy przedstawią swoje stanowisko w tym temacie.

Kolejnym priorytetowym dla Kędzierzyna-Koźla tematem, jest podwyższenie wału (na długości około 1 km) w Koźlu Rogach. Jest on na tyle niski, że w razie wyższych stanów wód w Odrze nie ochroni on tamtej części miasta przed powodzią. W dalszej perspektywie należy też zmodernizować osłabiony kilkoma powodziami wał biegnący od ul. Dunikowskiego do ul. Wyspiańskiego o czym wspomniała podczas zeszłotygodniowego spotkania Brygida Kolenda-Łabuś.

Już 3 lutego władze miasta oraz starosta Józef Gisman będą rozmawiać o tych sprawach z dyrektorem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, Zbigniewem Bahryjem.

Czytaj też:

Pogłębianie Wisły ma ograniczyć ryzyko powodzi 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.