PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto obiecało: 4 lata bez podwyżek opłat za śmieci

  • pap    23 października 2014 - 11:26
Miasto obiecało: 4 lata bez podwyżek opłat za śmieci

Przez kolejne cztery lata mieszkańcy Łodzi nie będą mieli podwyższanych opłat za wywóz śmieci - zapewniły w czwartek władze miasta. Magistrat w ramach zamówienia uzupełniającego przedłużył o pół roku umowy z odbiorcami odpadów. Stawki dla mieszkańców pozostaną niezmienione.
Umowy z firmami wywożącymi odpady miały zakończyć się w tym roku. Magistrat w ramach zamówienia uzupełniającego przedłużył je do połowy 2015 r.

Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, firmy w trakcie negocjacji podniosły swoje oczekiwania finansowe, ale ostatecznie miasto wynegocjowało ceny gwarantujące, że przez najbliższe cztery lata nie będzie podwyżek za wywóz śmieci dla mieszkańców.

Czytaj też: Samorządowcy przeciw górnej granicy opłat za śmieci.

Władze chciały także uniknąć rozpisywania kolejnego przetargu, ponieważ wymagałoby to od mieszkańców wypełniania kolejnych deklaracji śmieciowych. "Czekamy na zmiany w ustawie, aby dostosować nasze przetargi do nowych przepisów, które prawdopodobnie wejdą w życie na początku przyszłego roku"
- dodała Zdanowska.

Czytaj też: Graniczne stawki nie zmuszą gmin do obniżek opłat za śmieci

Od 1 lipca 2013 r. - zgodnie, z tzw. ustawą śmieciową - gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Po rozstrzygnięciu przetargu odpady w poszczególnych dzielnicach Łodzi odbierają od tego czasu trzy firmy: Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko Serwis z Kutna, Remondis oraz MPO-Łódź.

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Ewa Jasińska poinformowała, że obecnie - po zakończonych negocjacjach - trwa podpisywanie z nimi umów w ramach procedury uzupełniającej. Jak zaznaczyła, ceny za wywóz śmieci są wyższe niż dotychczas, zasugerowała jednak, że w pierwszym przetargu mogły być one zaniżane przez firmy walczące o miejsce na rynku.

Po obliczeniu kosztów wywozu odpadów w roku 2015 z uwzględnieniem opłat, jakie obecnie wnoszą mieszkańcy, okazało się, że miasto będzie musiało wydać ok. 6,6 mln zł więcej. Jak podkreśliła Jasińska, kwota ta zostanie pokryta z nadwyżki, która powstała w 2013 r., wynikającej z różnicy pomiędzy opłatami wnoszonymi przez mieszkańców, a stawkami za wywóz śmieci.

Miasto ma obecnie ok. 26 mln zł nadwyżki wynikającej z różnicy pomiędzy opłatami wnoszonymi przez mieszkańców, a stawkami za wywóz śmieci.


Jak dodała Jasińska, z rozpisaniem przetargu na kolejny okres na wywóz odpadów władze wstrzymają się do momentu wejścia w życie nowelizacji "ustawy śmieciowej", która została przyjęta przez Sejm i przekazana do Senatu. Jest w niej m.in. obowiązek zawierania oddzielnych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, podczas gdy w Łodzi do tej pory obie usługi negocjowane były w ramach jednej umowy.

We wrześniu radni opozycyjnego klubu Łódź 2020 i kandydatka na prezydenta miasta z ramienia PiS Joanna Kopcińska (niezrzeszona) zwrócili się do łodzian, aby starali się o zwrot od magistratu nadwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Przygotowali gotowy wniosek o stwierdzenie nadpłaty oraz jej zwrot wraz z oprocentowaniem w trybie ordynacji podatkowej.

Według rzecznika prezydent Łodzi Marcina Masłowskiego, do tej pory do urzędu wpłynął zaledwie jeden prawidłowo sformułowany wniosek.

W odpowiedzi na apel opozycyjnych radnych magistrat przedstawił m.in. stanowisko Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w Polsce mówiące, że jedyną możliwością rozliczenia nadwyżki jest uregulowanie tego w opłatach śmieciowych, co ma nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku.

W Łodzi przez pierwsze pół roku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej mieszkańcy za odbiór odpadów posegregowanych płacili miesięcznie 12,69 zł od osoby, a za nieposegregowanych - 16,50 zł.

Samorząd planował zapłacić firmom, które wygrały przetargi 220 mln zł, ale po ich rozstrzygnięciu kwota ta okazała się znacznie niższa. Radni - na wniosek władz miasta - od 1 stycznia tego roku obniżyli opłaty - obecnie wynoszą one 7 zł miesięcznie za odpady posegregowane i 12 zł za nieposegregowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.