PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasto obiecało: 4 lata bez podwyżek opłat za śmieci

 • pap    23 października 2014 - 11:26
Miasto obiecało: 4 lata bez podwyżek opłat za śmieci

Przez kolejne cztery lata mieszkańcy Łodzi nie będą mieli podwyższanych opłat za wywóz śmieci - zapewniły w czwartek władze miasta. Magistrat w ramach zamówienia uzupełniającego przedłużył o pół roku umowy z odbiorcami odpadów. Stawki dla mieszkańców pozostaną niezmienione.
Umowy z firmami wywożącymi odpady miały zakończyć się w tym roku. Magistrat w ramach zamówienia uzupełniającego przedłużył je do połowy 2015 r.

Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, firmy w trakcie negocjacji podniosły swoje oczekiwania finansowe, ale ostatecznie miasto wynegocjowało ceny gwarantujące, że przez najbliższe cztery lata nie będzie podwyżek za wywóz śmieci dla mieszkańców.

Czytaj też: Samorządowcy przeciw górnej granicy opłat za śmieci.

Władze chciały także uniknąć rozpisywania kolejnego przetargu, ponieważ wymagałoby to od mieszkańców wypełniania kolejnych deklaracji śmieciowych. "Czekamy na zmiany w ustawie, aby dostosować nasze przetargi do nowych przepisów, które prawdopodobnie wejdą w życie na początku przyszłego roku"
- dodała Zdanowska.

Czytaj też: Graniczne stawki nie zmuszą gmin do obniżek opłat za śmieci

Od 1 lipca 2013 r. - zgodnie, z tzw. ustawą śmieciową - gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Po rozstrzygnięciu przetargu odpady w poszczególnych dzielnicach Łodzi odbierają od tego czasu trzy firmy: Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko Serwis z Kutna, Remondis oraz MPO-Łódź.

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Ewa Jasińska poinformowała, że obecnie - po zakończonych negocjacjach - trwa podpisywanie z nimi umów w ramach procedury uzupełniającej. Jak zaznaczyła, ceny za wywóz śmieci są wyższe niż dotychczas, zasugerowała jednak, że w pierwszym przetargu mogły być one zaniżane przez firmy walczące o miejsce na rynku.

Po obliczeniu kosztów wywozu odpadów w roku 2015 z uwzględnieniem opłat, jakie obecnie wnoszą mieszkańcy, okazało się, że miasto będzie musiało wydać ok. 6,6 mln zł więcej. Jak podkreśliła Jasińska, kwota ta zostanie pokryta z nadwyżki, która powstała w 2013 r., wynikającej z różnicy pomiędzy opłatami wnoszonymi przez mieszkańców, a stawkami za wywóz śmieci.

Miasto ma obecnie ok. 26 mln zł nadwyżki wynikającej z różnicy pomiędzy opłatami wnoszonymi przez mieszkańców, a stawkami za wywóz śmieci.


Jak dodała Jasińska, z rozpisaniem przetargu na kolejny okres na wywóz odpadów władze wstrzymają się do momentu wejścia w życie nowelizacji "ustawy śmieciowej", która została przyjęta przez Sejm i przekazana do Senatu. Jest w niej m.in. obowiązek zawierania oddzielnych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, podczas gdy w Łodzi do tej pory obie usługi negocjowane były w ramach jednej umowy.

We wrześniu radni opozycyjnego klubu Łódź 2020 i kandydatka na prezydenta miasta z ramienia PiS Joanna Kopcińska (niezrzeszona) zwrócili się do łodzian, aby starali się o zwrot od magistratu nadwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Przygotowali gotowy wniosek o stwierdzenie nadpłaty oraz jej zwrot wraz z oprocentowaniem w trybie ordynacji podatkowej.

Według rzecznika prezydent Łodzi Marcina Masłowskiego, do tej pory do urzędu wpłynął zaledwie jeden prawidłowo sformułowany wniosek.

W odpowiedzi na apel opozycyjnych radnych magistrat przedstawił m.in. stanowisko Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w Polsce mówiące, że jedyną możliwością rozliczenia nadwyżki jest uregulowanie tego w opłatach śmieciowych, co ma nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku.

W Łodzi przez pierwsze pół roku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej mieszkańcy za odbiór odpadów posegregowanych płacili miesięcznie 12,69 zł od osoby, a za nieposegregowanych - 16,50 zł.

Samorząd planował zapłacić firmom, które wygrały przetargi 220 mln zł, ale po ich rozstrzygnięciu kwota ta okazała się znacznie niższa. Radni - na wniosek władz miasta - od 1 stycznia tego roku obniżyli opłaty - obecnie wynoszą one 7 zł miesięcznie za odpady posegregowane i 12 zł za nieposegregowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.