PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto pozbywa się większościowego pakietu "ciepłowniczych" udziałów

  • PAP    22 lutego 2011 - 12:40
Miasto pozbywa się większościowego pakietu "ciepłowniczych" udziałów

Opolski magistrat rozpoczyna procedurę sprzedaży swoich udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny. Miasto jest właścicielem ponad 53 proc. udziałów w spółce. Za pieniądze z ich sprzedaży ma powstać nowy most przez Odrę.
- Decyzja została podjęta, ogłaszamy przetarg na wykonanie wyceny majątku ECO. To pierwszy krok do sprzedaży udziałów miasta w spółce - powiedział rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha. Dodał, że z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel 200 tys. zł.

Opole ma ponad 53 proc. udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - spółce dominującej w Grupie Kapitałowej ECO. Grupa wytwarza i sprzedaje energię cieplną i elektryczną na terenie 9 województw. Oprócz miasta Opola udziały w spółce ma też E.ON edis energia (niecałe 46 proc.), trzy gminy Opolszczyzny oraz osoby fizyczne - pracownicy firmy (łącznie niecały 1 proc.).

Czytaj reż : Rynek dostawców ciepła przechodzi w prywatne ręce

Pietrucha zaznaczył, że miasto zamierza pozostawić sobie jeden procent udziałów w spółce. Chce też zastrzec w nowej umowie, że tylko za zgodą wszystkich właścicieli możliwe będzie np. przeniesienie siedziby spółki do innego miasta czy kraju.

- Gdyby do tego doszło, miasto straciłoby nie tylko miejsca pracy, ale i podatki - podkreślił.

Pieniądze ze sprzedaży udziałów w spółce - według szacunków Urzędu Miasta może to być ok. 200 mln zł - zostaną przeznaczone na budowę nowego mostu przez Odrę. Budowa przeprawy może ruszyć w 2012 roku. Do tej pory opolski magistrat chce się dobrze przygotować do inwestycji. Zaplanowana jest m.in. ocena ruchu samochodów w Opolu, wpływ budowy na środowisko i przemieszczanie się pojazdów, by maksymalnie wykorzystać nowy most.

Czytaj też: Sprzedaż akcji SPEC rozpoczęta. Prywatyzacja nie musi być szybka

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.