PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasto rozdaje domki dla kotów

 • GK/gdynia.pl    16 listopada 2011 - 13:20
Miasto rozdaje domki dla kotów

W tym roku Gdynia przekazała opiekunom bezdomnych kotów 35 ciepłych i wygodnych domków. W każdym mogą zamieszkać cztery miauczące zwierzaki.
To część programu „Koci dom”, realizowanego od 2005 r. przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni (zabierz głos/oceń prezydenta).

Od początku realizacji programu do opiekunów bezdomnych kotów trafiło 137 wykonanych z drewna i ocieplanych styropianem domków. Mają zdejmowany dach pokryty papą oraz zadaszony podest, gdzie można wykładać karmę. Są podzielone w pionie i poziomie, dzięki czemu w każdym znajdują się cztery pomieszczenia zapewniające kotom dobre schronienie, również na czas zimy.

Wieloletni program, nadzorowany i finansowany przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, prowadzony jest przy współudziale organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest pomoc zwierzętom. W program włączyły się również administracje budynków. Uzgadniają z opiekunami kotów miejsca usytuowania „kocich domów”, a także kontrolują, czy wokół nich utrzymywana jest należyta czystość i porządek.

Osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, które chciałyby otrzymać domek w przyszłym roku, powinny zwrócić się z taką prośbą do administratora terenu lub w terminie między styczniem a lipcem wystąpić z pismem do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Należy dołączyć pisemną zgodą administratora terenu bądź wspólnoty na ustawienie domku w wybranym miejscu. Warunkiem otrzymania kociego domku jest także zobowiązanie się do dbania o czystość i porządek wokół niego oraz zapobiegania nadmiernemu rozmnażaniu się kotów.

W zamian za podjęcie współpracy gdyńskie schronisko „Ciapkowo”, utrzymywane przez miasto, wspomaga osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, przekazując im w miarę możliwości środki antykoncepcyjne dla zwierząt oraz suchą karmę.

W schronisku można również na koszt miasta wysterylizować lub wykastrować bezdomne koty. Warunkiem jest schwytanie i dowiezienie zwierzęcia do schroniska po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zabiegu, a także zapewnienie kotu opieki przez pierwszych kilka dni po nim.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Budyń , 2011-11-16 19:57:55

  bardzo dobrze, że myśli się o tych małych wąsikowatych stworzonkach.
 • NOA, 2011-11-16 17:21:01

  A CO Z MYSZKAMI? MYSZKA Z KOTKIEM?RAZEM?
 • OPIUM, 2011-11-16 17:00:00

  to dla wszystkich kotków, które martwią się, że nie będą miały gdzie mieszkać problem rozwiązany.