PARTNER PORTALU
  • BGK

MIB uspokaja. Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie budował na terenach leśnych, ani ich sprzedawał

  • PAP/KDS    26 lipca 2017 - 16:10
MIB uspokaja. Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie budował na terenach leśnych, ani ich sprzedawał
Leśna "Solidarność podkreśla, ze w ustawie nie ma żadnej gwarancji, iż do Zasobu nie będą masowo włączane grunty leśne (fot. pixabay.com)

"Solidarność" leśników ostrzega przed możliwością przejmowania i sprzedawania lasów przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Resort budownictwa uspokaja. Zapewnia, że na terenach przekazanych przez Lasy Państwowe, nie będzie wycinki drzew.
• Związkowcy szacują, że zgodnie z ustawą o KZN Lasy Państwowe będą musiały przekazać informacje o 600 tys. ha terenów zalesionych, czyli 2-3 mln działek ewidencyjnych.

• Obawiają się, że może dojść do przejmowania i sprzedawania lasów państwowych. 

• Ich obawy uspokaja Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które zapewnia, że ustawa o KZN chroni tereny leśne.

W liście do premier Beaty Szydło Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność ostrzegł, że przy literalnej interpretacji ustawy o KZN, dopuszcza ona przejmowanie przez Zasób we władanie gruntów pokrytych drzewostanem leśnym, czy będących lasami w myśl ustawy o lasach, chociaż akurat np. pozbawionych drzew. Jak napisali związkowcy, dalszą opcją może być sprzedaż tych gruntów w celu gromadzenia przez KZN środków, albo użycia ich jako zastawy pod kredyty bankowe.

Związkowcy szacują, że zgodnie z ustawą o KZN Lasy Państwowe będą musiały przekazać informacje o 600 tys. ha terenów zalesionych, czyli 2-3 mln działek ewidencyjnych. Podkreślają, ze w ustawie nie ma żadnej gwarancji, iż do Zasobu nie będą masowo włączane grunty leśne. Jak piszą autorzy listu, co prawda grunty zalesione, które trafią do KZN nie będą mogły być sprzedawane deweloperom pod budowę mieszkań, jednak będą mogły być sprzedawane, by zasilić finanse KZN. Zasób ma mieć bowiem swobodę w dysponowaniu włączonymi do niego gruntami - podkreślają.

Czytaj więcej: Adamczyk: Samorządy jedynym partnerem KZN ws. spółek celowych

Związkowcy, grożąc protestem, zażądali od premier deklaracji, że wymienione grunty będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do budowy obiektów liniowych i to w przypadku braku alternatywy, oraz że grunty nie będą przedmiotami zastawów ani obrotu.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewnia, że ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości chroni tereny leśne. KZN nie będzie przeznaczał pod zabudowę mieszkaniową nieruchomości, na których prowadzi się gospodarkę leśną. Ustawa bezwzględnie zakazuje organizowania przetargów na użytkowanie wieczyste nieruchomości, na których prowadzona jest gospodarka leśna - poinformował resort w wydanym w środę komunikacie.

MIB podkreśla, że do KZN mają być przekazywane jedynie informacje o gruntach, które mogą być przydatne dla wybudowania na nich mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. "Nie ma mowy o automatycznym przekazywaniu działek pozostających w dyspozycji takich podmiotów jak np. Lasy Państwowe" - zaznaczył resort.

Czytaj więcej: Komisje senackie głuche na prośby miast. Krajowy Zasób Nieruchomości bez poprawek

Resort podkreślił, że do KZN będą przekazywane informacje wyłącznie o nieruchomościach położonych na obszarach zurbanizowanych, np. w granicach miast. Poza tymi obszarami do wykazu trafiają wyłącznie nieruchomości przeznaczone pod zabudowę w planach miejscowych albo w studium zagospodarowania gminy. Dopiero po zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami o działkach będą one mogły być przekazane do dysponowania na cele mieszkaniowe, za porozumieniem stron.

"Całkowicie nieprawdziwe jest twierdzenie, że nastąpi wycinka drzew na działkach przekazywanych przez Lasy Państwowe. Co więcej, jeżeli do KZN trafią zalesione nieruchomości lub np. nieużytki rolne przeznaczone do zalesienia, będzie je można przekazać Lasom Państwowym. Dzięki temu Lasy Państwowe będą mogły realizować swoje zadanie statutowe, jakim jest zwiększanie lesistości" - twierdzi ministerstwo. Według MIB Lasy Państwowe będą przekazywać do KZN informacje o gruntach zbędnych z punktu widzenia gospodarki leśnej, które już zostały przeznaczone na funkcje mieszkaniowe. Mowa tu o gruntach nie pokrytych drzewostanem, niezalesionych w granicach administracyjnych miast a także o niezalesionych gruntach objętych w planach zagospodarowania przestrzennego funkcją mieszkaniową. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • przyrodnik, 2017-07-27 14:43:54

    W pełni zgadzam się ze stanowiskiem Solidarności leśników, aby gruntów leśnych ani zalesionych w obrębie miast i ich okolicy Nie przejmował KZN! Jest wiele nieużytków rolnych na których deweloperzy mogą realizować projekt 500+! Okrojenie powierzchni lasów przez KZN, to nie tylko nowa masowa wycin...ka drzewostanu, ale również pełna negatywna ingerencja w ekosystemy środowiska przyrodniczego, które są unikatową w Europie bioróżnorodnością gatunkową! Pamiętam czasy kiedy to zbieraliśmy podpisy aby Lasy Państwowe pozostały państwowe i nie okrojone.Właśnie PiS był wówczas po naszej stronie., i niech już tak zostanie!  rozwiń