PARTNER PORTALU
  • BGK

Miedzygminna kanalizacja za pożyczkę z WFOŚiGW

  • AW/portal.murowana-goslina.pl    18 sierpnia 2011 - 12:49

WFOŚiGW w Poznaniu udzieli Związkowi Międzygminnym „Puszcza Zielonka” pożyczki na kanalizację obszaru puszczy i okolic. Dostęp do kanalizacji uzyska ponad 40 tys. nowych użytkowników.
Do podpisania umowy pożyczki pomiędzy WFOŚiGW, a Związkiem Międzygminnym „Puszcza Zielonka” doszło w środę 17 sierpnia.  Kwota pożyczki wynosi 18 mln 567 tys. zł (netto). Środki te związek przeznaczy na sfinansowanie części udziału własnego w przedsięwzięciu funkcjonującym pod nazwą „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”.

Zabezpieczeniem spłaty pożyczki są poręczenia gmin, które są uczestnikami projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, czyli: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki Swarzędz.

- Kwota pożyczki, na którą podpisaliśmy dzisiaj umowę jest niższa niż te z głównych źródeł finansowania. Pragnę jednak podkreślić, iż to Wojewódzki Fundusz był pierwszą instytucją gwarantującą finansowanie i gwarantującą wsparcie finansowe chociażby na podtrzymanie płynności na każdym etapie realizacji naszego projektu. Fundusz w sposób ewidentny realizuje misję instytucji regionalnej, która towarzyszy naszemu projektowi i wspiera go przez cały czas. Byłoby nam bardzo trudno go rozpocząć i realizować oraz dotrzeć do etapu, na którym się znajdujemy bez wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - powiedział Tomasz Łęcki, pzewodniczący międzygminnego związku.

- To największy jak dotąd obszar objęty umową pożyczkową. „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” to przedsięwzięcie, które będzie przykładem dla innych instytucji i Funduszy wspierających działania samorządów. Życzę konsekwencji w realizacji tego ogromnego projektu - podkreśla natomiast prezes poznańskiego WFOŚiGW Krystyna Poślednia.

Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” Tomasz Łęcki:

- Kwota pożyczki, na którą podpisaliśmy dzisiaj umowę jest niższa niż te z głównych źródeł finansowania. Pragnę jednak podkreślić, iż to Wojewódzki Fundusz był pierwszą instytucją gwarantującą finansowanie i gwarantującą wsparcie finansowe chociażby na podtrzymanie płynności na każdym etapie realizacji naszego projektu. Fundusz w sposób ewidentny realizuje misję instytucji regionalnej, która towarzyszy naszemu projektowi i wspiera go przez cały czas. Byłoby nam bardzo trudno go rozpocząć i realizować oraz dotrzeć do etapu, na którym się znajdujemy bez wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” tworzy sześć gmin: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. W przedsięwzięciu pod nazwą: „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” uczestniczy pięć z nich: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz.

Koszt realizacji przedsięwzięcia prowadzonego pod nazwą: „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” szacowany jest na blisko 292 miliony złotych (netto). Z tego, na roboty montażowo-budowlane trzeba będzie przeznaczyć około 234 miliony. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Wysokość dofinansowania wyniesie 200 milionów złotych, co stanowi prawie 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę około 370 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz wykonanie 151 przepompowni ścieków, w tym 2 punktów zlewczych. Wyłączone z eksploatacji zostaną dwie oczyszczalnie ścieków, które nie spełniają obowiązujących norm – w Pobiedziskach i Skokach.

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia dostęp do kanalizacji uzyska ponad 40 tys. nowych użytkowników. Koniec realizacji przedsięwzięcia planowany jest na przełom roku 2013/2014.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.