PARTNER PORTALU
  • BGK

Międzynarodowa współpraca kolei na Euro

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 17:21
Międzynarodowa współpraca kolei na Euro

- Polskie, rosyjskie, ukraińskie i białoruskie koleje będą współpracowały podczas Euro 2012. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane w piątek w Warszawie. Głównym celem współpracy jest sprawne i bezpieczne przewożenie kibiców na mecze.
Główne cele współpracy zapisane w memorandum to zorganizowanie dodatkowych pociągów na czas mistrzostw, które będą wozić pasażerów na trasach między miastami Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi; współdziałanie przy upraszczaniu procedur celnych i granicznych; zapewnienie wysokiego standardu obsługi podróżnych.

Czytaj też: Pociągi na Euro pojadą wolniej

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski poinformował dziennikarzy na konferencji poprzedzającej podpisanie memorandum, że zawarcie tego porozumienia wieńczy kilkumiesięczną współpracę przedstawicieli kolei tych czterech krajów.

- Naszym celem jest najlepsza obsługa naszych pasażerów, klientów, kibiców - zaznaczył Malinowski.

Przypomniał, że podczas mistrzostw między Polską a Ukrainą będzie kursować 18 dodatkowych pociągów, a między Polską a Rosją 42 - wszystkie pojadą przez Białoruś. PKP Intercity szacuje, że podczas mistrzostw z usług przewoźnika może korzystać dwukrotnie więcej pasażerów niż zwykle.

Dyrektor Generalny Federalnej Pasażerskiej Kompanii (koleje rosyjskie) Michaił Akułow jest zdania, że 2012 r. będzie rekordowy jeśli chodzi o liczbę pasażerów podróżujących koleją między tymi czterema krajami.

- Rozpoczęliśmy współpracę następnego dnia po losowaniu grup turniejowych. Odbyliśmy wiele spotkań, wiele konsultacji, a dzisiejsze porozumienie wieńczy tę pracę - powiedział Akułow.

Dodał, że dzięki współpracy kolejarzy z różnych krajów, w czasie mistrzostw będzie można przewozić międzynarodowymi pociągami 4 tys. pasażerów na dobę.

Prezes PKP Intercity wręczył przedstawicielom rosyjskich, ukraińskich i białoruskich kolei pamiątkowe zdjęcia, przedstawiające lokomotywy przewoźnika. Lokomotywy oklejone folią w barwach narodowych Rosji i Ukrainy mają podczas mistrzostw ciągnąć pociągi z kibicami z tych krajów. PKP Intercity nie ujawnia na razie, ile takich lokomotyw będzie jeździć na euro, ani w jakich jeszcze będą barwach.

Pierwszy mecz Euro 2012 ma się odbyć 8 czerwca w Warszawie, a finał będzie rozegrany 1 lipca w Kijowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.