PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejsce zamieszkania nie daje prawa do parkowania na drodze publicznej

  • pt    27 czerwca 2017 - 16:51
Miejsce zamieszkania nie daje prawa do parkowania na drodze publicznej
Miejsce zamieszkanie nie gwarantuje prawa do parkowania na drodze publicznej (fot.fotolia)

Miejsce zamieszkania nie gwarantuje prawa do parkowania na drodze publicznej – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Starosta wprowadził na jednej z ulic zmianę organizacji ruchu, zarządzając m.in. całkowity zakaz zatrzymywania się pojazdów na drodze publicznej. Decyzja była spowodowana faktem stałego blokowania ulicy przez parkujące wzdłuż niej pojazdy.

Jedna z mieszkanek gminy zaskarżyła uchwałę do sądu administracyjnego w Krakowie. Tłumaczyła, że zakaz utrudnia mieszkańcom codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Jak podkreślała, wielu mieszkańców posiada małe dzieci, w związku z tym parking w pobliżu domu jest konieczny. Argumentowała, że dzieci muszą być odwożone między innymi do szkoły czy do lekarza.

WSA uznał jednak skargę za bezzasadną i ją odrzucił. Jak argumentował WSA nie istnieje związek pomiędzy aktem, który wprowadzał nową organizacje ruchu a interesem skarżącej. Zdaniem sądu to, że skarżąca jest mieszkańcem lokalu przy konkretnej ulicy nie gwarantuje jej prawa do parkowania na drodze publicznej.

- Zatwierdzona zmiana organizacji ruchu nie ogranicza skarżącej prawa do korzystania z ulicy, ani też jakichkolwiek innych uprawień wynikających z przepisów Prawa o ruchu drogowym – wyjaśnił sąd.

Jak zauważył WSA, interes podmiotu dotyczący parkowania przy swoim domu/mieszkaniu na drodze publicznej nie ma żadnego wsparcia ustawowego. Stanowi tylko jego interes faktyczny, który nie jest chroniony w oparciu o art. 87 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym.

Sąd wskazał, że to inwestor budując dom, ma obowiązek wygospodarować miejsce postojowe, musi się jednak ono znajdować poza pasem drogowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-06-28 11:27:43

    To jest mądra decyzja WSA. Do szkół można dzieci odwozić zbiorowymi środkami transportu.