PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejska kanalizacja w oku kamery

  • PAP    5 sierpnia 2013 - 13:50
Miejska kanalizacja w oku kamery

Za blisko 6 mln złotych powstanie monitoring sieci wodno-kanalizacyjnej aglomeracji kieleckiej i gminy Zagnańsk (Świętokrzyskie). Prace przy budowie mają zakończyć się wiosną 2015 roku.
Jak poinformował rzecznik Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak, w ramach inwestycji przebudowane zostaną wszystkie dyspozytornie, zamontowane zostaną czujniki oraz odpowiedni sprzęt, dzięki czemu będzie można obserwować całą sieć wodno-kanalizacyjną. Kontrolować sieć będzie można również zdalnie na urządzeniach mobilnych, korzystając z systemu GPS.

Monitoring umożliwi szybkie wykrywanie awarii i oszczędności energii elektrycznej, która jest zużywana przez pompy. "Dyspozytor na monitorach będzie obserwował stan pracy pompowni.

Będzie mógł sprawdzić czy przestała działać jakaś pompa, czy nie należy włączyć rezerwowej oraz czy nie zostały przekroczone stany i nie trzeba wysłać pogotowia technicznego" - powiedział Nowak.

Jak dodał, czujniki poinformują nawet o zaniku napięcia i konieczności włączenia agregatu prądotwórczego. Wykonawca monitoringu zapewnił, że po uruchomieniu systemu, ubytek wody w sieci może spaść nawet o 30 procent - tak było po zainstalowaniu monitoringu w śląskich wodociągach.

Monitoring ma być gotowy do kwietnia 2015 roku i będzie kosztować 5 mln 842 tys. 500 zł brutto. Jest budowany w ramach projektu Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej, współfinansowanego do 85 procent z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Cały projekt ma wartość 350 milionów złotych. Zakłada budowę nowych fragmentów sieci kanalizacji i sieci wodociągowej, modernizację istniejących odcinków sieci oraz zainstalowanie monitoringu. Ok. 15 procent ogółu kosztów to wkład własny Wodociągów Kieleckich

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.