PARTNER PORTALU
 • BGK

Miejska spółka w Krośnie sprywatyzowana

 • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    27 października 2011 - 11:29
Miejska spółka w Krośnie sprywatyzowana

Miejska spółka zajmująca się odbiorem odpadów, sprzątaniem dróg oraz utrzymaniem miejskiej zieleni została sprywatyzowana.
Ponad 50 proc. udziałów posiada wywodząca się z Niemiec firma Remondis. Z punktu widzenia klienta, przynajmniej na razie nic się nie zmieni.

Spółka KROeko powstała w grudniu 2008 roku. Jest to „spółka-córka”, wydzielona ze struktur MPGK. Skupia się w niej cała działalność komercyjna przedsiębiorstwa, czyli odbiór odpadów, sekcja dróg i zieleni. Dotąd jedynym udziałowcem spółki CUK KROeko było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny. Spółka zatrudnia obecnie 89 pracowników, którzy otrzymali gwarancję zatrudnienia do połowy 2013 roku.

1.671.525 złotych – za tę kwotę sprzedano 50,99 proc. udziałów KROeko. Teraz spółka nazywa się „Remondis – KROeko”. Z tego powodu zorganizowano specjalna konferencje prasową z udziałem prezydenta Piotra Przytockiego (zabierz głos/oceń prezydenta), przedstawicieli inwestora, MPGK, KROeko oraz przedstawicieli związków zawodowych.

KROeko jest spółką przynoszącą zyski. W bieżącym roku prezes Zygmunt Potopianek spodziewa się ponad 600 tysięcy zł zysku. W roku ubiegłym spółka przekazała właścicielowi (MPGK) 300 tysięcy złotych dywidendy. Firma ma też duże potrzeby modernizacyjne. – Jeden specjalistyczny samochód, zakupiony w zeszłym roku kosztował 750 tysięcy złotych – mówił prezes KROeko Zygmunt Potopianek.

– Firma jest prowadzona dobrze – ocenili przedstawiciele inwestora, zaznaczając, że zapewne nie ma dużych możliwości po stronie szukania oszczędności.

Prywatyzacja nie jest przypadkowa. Zdaniem prezydenta Piotra Przytockiego oraz prezesa MPGK, Janusza Fica, to konieczność, ze względu na zmianę ustawy regulującej gospodarkę komunalną.

– Zmiany ustawowe, które wchodzą w życie miały wpływ na kalendarz naszych działań – mówił na konferencji prasowej Janusz Fic, prezes krośnieńskiego MPGK. – Ta ustawa krzywdzi spółki samorządowe – ocenia prezes MPGK.

– Pozyskiwanie zleceń na zasadzie zawartych umów będzie prawie, że niemożliwe. Spółka samorządowa będzie musiała startować w przetargu nawet w macierzystej gminie. Kwestia startowania tej spółki poza gminą będzie problematyczna ze względu na logikę i przepisy prawne. Rozwiązaniem była prywatyzacja – tłumaczy Janusz Fic.

Remondis sp. z o.o. to największa firma zajmująca się gospodarką odpadami w Polsce. Jest to rodzinna firma z kapitałem niemieckim, obecnie działa na całym świecie. W Polsce prowadzi działalność od 1992 roku, posiada oddziały w 39 miastach na terenie całego kraju. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi w zakresie zbiórki i transportu wszelkiego rodzaju odpadów, elektrorecyklingu, sortowania odpadów, oczyszczania ulic i dróg oraz gospodarki wodno-ściekowej.

Środki uzyskane ze sprzedaży udziałów KROeko zostaną przeznaczone na inwestycje, głównie modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

– Spełnione są wszelkie wymagane działania prawne – zapewnia prezydent Piotr Przytocki. – Mam takie przekonanie, że obie strony dokonały korzystnej dla siebie transakcji – mówił prezydent.

– Chciałbym podziękować za duże zaufanie, jakim obdarzono nasza firmę – dr Marek Gębski, Członek Zarządu spółki Remondis. – Jesteśmy tym partnerem strategicznym, gdzie z jednej strony jest konieczność modernizacji istniejącego systemu, gdzie potrzebna jest tez wiedza i doświadczenie. My to wnosimy. Nie chcę się przechwalać, ale cieszymy się pozytywna opinią – podkreślał przedstawiciel inwestora.

KOMENTARZE (4)

 • bezradny, 2011-10-28 23:33:10

  Pan prezydent wraz ze "swoją spółką" zadłużył miasto do granic wytrzymałości to teraz sprzedaje co wartościowsze jego cześci za bezcen. Następny obiekt do upłynnienia to lotnisko. Rynku nie da się sprazedać bo w ostatnich trzech latach został doprowadzony przez spółkę prezydenta do stanu a...gonalnego. A krośnianie patrzą na to bez wiekszego zainteresowania tematem. Obudzą się jak im Remondis wystawi rachunki za wywóz śmieci. Jaką radę wybiorą przy następnych wyborach skoro większość z nich podchodzi do wyborów komletnie nie przygotowana.  rozwiń
 • wierzba, 2011-10-27 19:36:42

  bo to zwykli durnie i targowiczanie sa, mysla ze jak troche ukradna to im bedzie lepiej, a nie zauwazaja ze to tylko na chwile. a potem bedzie ciezej pod obcym jazmeme
 • element, 2011-10-27 14:01:46

  Jesteśmy bardzo bogaci, skoro nawet sprzątanie zlecamy Niemcom. Znamienne jest to, że firma wypracowuje zyski, dotąd właścicielowi - miastu. Teraz zyski pojadą do Niemiec. Koszty pozostaną. Wszystkie te działania są doraźne, w przyszłości rachunek dla Polski będzie wysoki.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: