PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejski rower w Lublinie od września

  • pt    11 sierpnia 2014 - 12:42
Miejski rower w Lublinie od września

W Lublinie trwa budowa systemu roweru miejskiego. Znamy już stawki opłat za wypożyczenie jednośladów, pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Miejska wypożyczalnia ruszy we wrześniu.
Za ponad miesiąc do dyspozycji mieszkańców, w ramach systemu roweru miejskiego, oddanych zostanie 400 jednośladów rozmieszczonych na 40 stacjach. Wśród rowerów dostępne będą także tandemy. Będzie to drugi największy system wypożyczalni rowerów w Polsce.

Czytaj: Rower miejski najlepszy na krókie trasy

Bezobsługowe punkty do wypożyczenia i zwrócenia rowerów zostaną usytuowane w różnych dzielnicach miasta, w okolicach uniwersytetów, w ważnych punktach komunikacyjnych Lublina. Pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne.

Za pierwszą godzinę zapłacimy 1 zł, za drugą - 3 zł, a za trzecią i każdą następną godzinę - 4 zł. Rower wypożyczymy po wcześniejszym zarejestrowaniu się w specjalnie przygotowanym systemie. Rejestracja będzie możliwa drogą elektroniczną lub osobiście w biurze, które zostanie uruchomione przy u. Orlej.

Czytaj: Przetargi na ścieżki rowerowe na Podkarpaciu

W ramach projektu powstanie także system informatyczny obsługujący wypożyczalnię, stanowisko Biura Obsługi Klienta, system zarządzający monitoringiem. Wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa w ciągu ul. Żeglarskiej i ul. Janowskiej, wytyczone zostaną także ścieżki i pasy rowerowe w ruchu miejskim.

Stacje rowerów miejskich będą wyposażone w komputer rejestrujący użytkowników oraz ilość rowerów na stacji. Stacje będą zasilane z własnego źródła (akumulatory + baterie słoneczne), co pozwoli na oszczędność energii oraz zminimalizowanie obsługi zasilania stacji.

Standardowo na każdej stacji znajdować się będzie 10 rowerów, przy czym każdy roweromat będzie posiadał 15 miejsc umożliwiających pozostawienie lub wypożyczenie roweru w systemie bez-obsługowej wypożyczalni. Każda stacja bazowa będzie monitorowana co ma zapobiec aktom wandalizmu i kradzieży.

Wartość projektu to ponad 9 mln zł. Na realizację zadania Lublin pozyskał dofinansowanie ze środków unijnych (ok. 2,3 mln zł). Wykonawcą inwestycji jest firma Nextbike Polska Sp. z o. o. z Wrocławia, która wykonywała już tego typu projekty m.in. w Warszawie, Wrocławiu, czy Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.