PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejski transport wielkim wyzwaniem dla samorządów

  • pt    7 maja 2018 - 13:45
Miejski transport wielkim wyzwaniem dla samorządów
15 maja zapraszamy do udziału w dyskusji pod hasłem „Mobilność w metropolii” (fot. mat. KZK GOP)

Tramwaj, autobus, pociąg a może rower? Mobilność i komunikacja publiczna w metropolii ma ogromne znaczenie. Potrzeba są strategie transportowe na miarę XXI wieku.
  • Jubileuszowy, dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy odbywał się będzie w dniach 14-16 maja.
  • W planie jest ponad sto sesji, na których toczyć się będzie dyskusja o  tematyce politycznej, gospodarczej i społecznej.
  • 15 maja zapraszamy do udziału w dyskusji pod hasłem „Mobilność w metropolii”.

We wtorek 15 maja, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (godz.13.30-15.00 MCK, sala Balowa C) zaplanowano dyskusję o miejskim transporcie. Rozpocznie ją swoim wystąpieniem Kazimierz Karolczak przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Dla mnie, jako przewodniczącego metropolii tegoroczna edycja Kongresu będzie wyjątkowa z jednego względu - po raz pierwszy odbędzie się on w metropolii – mówi Karolczak. - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 2,3 miliona mieszkańców. Stanowimy wielki organizm, konurbację. Kongres rozwijając się w Katowicach, ale i w metropolii, będzie się mógł rozwijać znacznie szybciej - dodaje.

Przewodniczący GZM w swoim wystąpieniu opowie o pomysłach jakie metropolia ma na rozwiązanie problemów transportowych. Będzie musiał także „bronić” planów GZM w dyskusji z fachowcami od miejskiego transportu, a wśród uczestników dyskusji są Adam Jędrzejewski prezes stowarzyszenia Mobilne Miasto, Maria Kamargianni z University College London, Zachary Shahan z CleanTechnica i Dionizy Smoleń dyrektor w PwC.

W tej dyskusji szefa GZM wspierał będzie przedstawiciel samorządów, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka.

Ciekawie zapowiadającą się rozmowę poprowadzi dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Niewiadomski.

Oczywiście, problemy GZM będą tylko punktem wyjścia do szerszych rozważań, choćby o roli samorządów w kreowaniu polityki transportowej w XXI wieku, partnerstwie publiczno-prywatnym w transporcie czy nowych technologiach wspierających zrównoważony i efektywny transport miejski.

Nasi zagraniczni goście opowiedzą także o doświadczeniach europejskich miast w pokonywaniu barier mobilności i ich usuwaniu.

Wybiegniemy także do przodu, próbując odpowiedzieć na pytanie czy koncepcja MaaS i daleko posunięta integracja stanie się przyszłością transportu publicznego.

Przypomnijmy, że rejestracja na 10. Europejski Kongres Gospodarczy trwa do 9 maja.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.