PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejskie korki pójdą w zapomnienie?

  • JS    17 lutego 2017 - 21:33
Miejskie korki pójdą w zapomnienie?
W 2030 roku może czekać nas poważna zmiana w mobilności miejskiej (Fot.: www.slupsk.policja.gov.pl).

- Wyobraźmy sobie przyszłość, w której samochody i autobusy przywołujemy za pomocą aplikacji, nie ma korków, a parkingi zostają przekształcone w tereny zielone. Może to być świat, w którym będziemy żyć od 2030 roku - twierdzi Cathis Elmsäter-Svärd, przewodnicząca Global Future Council on Mobility.
Jej zdaniem, w 2030 roku może czekać nas poważna zmiana w transporcie wewnątrz miast. Prognozuje, że pojawi się funkcja, która będzie umożliwiała przywoływanie autonomicznych aut (bez kierowców). Samochody takie będą sterowane przez inteligentny system zarządzania ruchem.

To nie wszystko. W pełni zautomatyzowane mają być też inne systemy transportu: autobusy, pociągi, a nawet jazda na rowerze. Technologia ma też sterować transportem towarów.

To wszystko, jak twierdzi Cathis Elmsäter-Svärd, ma uczynić transport miejski bardziej efektywnym: będzie mniej pojazdów na drogach, a co za tym idzie - czystsze powietrze i mniej hałasu. Będzie też potrzeba mniej parkingów, które będzie można z kolei zamienić na tereny zielone. 

Wg Boston Consulting Group w 2035 r. 25 proc. pojazdów będzie na świecie częściowo lub w całości autonomicznych.

Mało tego, według niej, aplikacja pozwalałaby określać czas podróży, drogę do najbliższego miasta rowerem, albo pokazywałaby, gdzie jest autonomiczny samochód czy też kiedy pojawi się następny autobus lub pociąg. Za jej pomocą można byłoby przywołać samochód, odblokować rower albo kupić bilet na pociąg.

Aby ta wizja się spełniła, potrzeba, według Cathis Elmsäter-Svärd, zmian w przepisach, które przyspieszą wprowadzanie nowych technologii do transportu. 

Duży udział w rozwijaniu tej wizji mają także odgrywać samorządy, które już powinny wdrażać nowe technologie w transporcie miejskim. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.