PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejskie spółki i gminy należące do Łódzkiej Grupy Zakupowej zaoszczędzą na rachunkach za prąd ponad 10 mln zł

  • PAP    9 marca 2015 - 13:48
Miejskie spółki i gminy należące do Łódzkiej Grupy Zakupowej zaoszczędzą na rachunkach za prąd ponad 10 mln zł

Łączny wolumen ŁGZ wynosi 113 GWh (fot.flickr.com/ Łukasz Hejnak)

Łódzka Grupa Zakupowa wynegocjowała na 2015 r. rekordowo niską stawkę zakupu energii elektrycznej - poinformowała w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Nowe stawki za prąd pozwolą na zaoszczędzenie przez miasto 8 mln zł.
Łódzka Grupa Zakupowa (ŁGZ) została powołana przez Łódź w ubiegłym roku w oparciu o obowiązującą na uwolnionym rynku zasadę TPA (Third Party Access) skutkującą możliwością wyboru przez odbiorcę dowolnego dostawcy energii. Grupę tworzy ponad 400 podmiotów - m.in. miejskie placówki edukacyjne, kulturalne, ochrony zdrowia, domy pomocy społecznej, siedem miejskich spółek, spółka z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dwie gminy - Stryków i Koluszki.

ŁGZ w postępowaniu przetargowym na dostawę energii elektrycznej na 2015 rok spośród pięciu ofert wybrała najkorzystniejszą (złożoną przez Enea S.A.), uzyskując - jak zapewniła wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Małgorzata Gajecka - rekordowo niską stawkę: 218 zł netto za 1 MWh. "Była to najlepsza cena jaką uzyskaliśmy wśród dużych miast na rok 2015" - zaznaczyła.

"Mamy nadzieję, że przekonamy kolejne instytucje, jednostki i gminy z naszego okręgu metropolitalnego, które wspólnie z nami zechcą dokonywać zakupu energii w ramach ŁGZ. Mogą to być również podmioty i instytucje prywatne. Większy może więcej - to pokazały wyniki tego przetargu" - podkreśliła Zdanowska.

Jak poinformowała Gajecka, łączny wolumen ŁGZ wynosi 113 GWh. W ubiegłym roku koszty zakupu energii (bez opłat za usługę dystrybucyjną) na potrzeby własne Miasta oraz miejskich jednostek i spółek wyniosły ok. 50 mln zł. W tym roku wszystkie podmioty należące do ŁGZ zaoszczędzą na rachunkach za prąd ponad 10 mln zł (w tym miasto Łódź - 8 mln zł).

Obecnie magistrat rozpoczyna organizację drugiej edycji ŁGZ, której celem będzie grupowy zakup energii elektrycznej na 2016 r. i uzyskanie jak najniższej stawki za energię. Gajecka podkreśliła, że do drugiej edycji będą musiały dołączyć te jednostki i spółki miejskie, które w ubiegłym roku nie mogły tego zrobić z powodów technicznych.

"Miały one czas, aby dostosować układy pomiarowe, ponieważ w ŁGZ mogą uczestniczyć tylko podmioty dysponujące taryfą B. Taką spółką jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które już dostosowało te układy i przyłączy się do naszej grupy" - dodała Gajecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.