PARTNER PORTALU
  • BGK

Mielno zakończyło budowę sieci wodociągowej

  • PAP    22 listopada 2010 - 18:37
Mielno zakończyło budowę sieci wodociągowej

Niemal wszyscy mieszkańcy nadmorskiej gminy Mielno (Zachodniopomorskie) mają już dostęp do wodociągu i kanalizacji. W poniedziałek uroczyście oddano do użytku ostatni odcinek sieci, który częściowo sfinansowano unijnymi pieniędzmi.
Cały projekt kosztował 9,8 mln zł. Unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wyniosła 4,3 mln zł. Resztę pieniędzy wyłożyła spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Unieściu. 

Firma przy realizacji inwestycji posiłkowała się pożyczką 1,7 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie oraz kredytem bankowym wysokości 1 mln zł.

Początkowo całościowy koszt projektu szacowano na 18, 37 mln W przetargach na wykonanie robót udało się jednak obniżyć te kwotę o połowę. 

Inwestycję zaczęto realizować w ubiegłym roku. W ramach prac w miejscowości Gąski powstało 20 km sieci kanalizacyjnej z przyłączami, 11,5 km sieci wodociągowej oraz 6 przepompowni ścieków.

Wójt Mielna Zbigniew Choiński powiedział w poniedziałek, że po oddaniu do użytku sieci w Gąskach, "sto procent gminy ma wodociągi i blisko sto procent kanalizację."

Prezes WFOŚiGW Jacek Chrzanowski dodał, że jest to drugi w województwie zachodniopomorskim zakończony projekt związany z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekową finansowany z POIiŚ. Pierwszym była rozbudowa oczyszczalni ścieków w nadmorskiej gminie Rewal.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski powiedział, że gdyby gmina miała realizować ten projekt bez unijnej dotacji z własnych pieniędzy, budowa sieci trwałaby kilka lat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.