PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkalnictwo: Trzeba zmian. Inaczej potrzeby mieszkaniowe będę zaspokojone dopiero za 80 lat

  • Parlamentarny.pl/AT    24 marca 2016 - 12:14
Mieszkalnictwo: Trzeba zmian. Inaczej potrzeby mieszkaniowe będę zaspokojone dopiero za 80 lat
Nie wszyscy muszą mieszkać tak (fot. pixabay.com)

• Rząd zakładał zwiększenie liczby oddawanych mieszkań, tymczasem oddano 20 proc. mniej.
• Przy obecnym tempie budownictwa potrzeby mieszkaniowe Polaków będę zaspokojone za 80 lat.
• Jedna trzecia lokatorów mieszkań komunalnych zalega z opłatami czynszu.
• Dwoje rzeczników praw obywatelskich niewiele wskórało w sprawie mieszkalnictwa. Co osiągnie trzeci?
Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego 5,3 mln osób, czyli 14 proc. ludności Polski, mieszka w mieszkaniach nie spełniających podstawowych standardów. To jednak tylko niewielka część problemu.

„Program wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do roku 2020” z 2010 roku zakładał zwiększenie nakładów na budżetowych na budownictwo socjalne tak by od roku 2015 oddawano 7,5 tys. lokali socjalnych rocznie. Tymczasem z danych GUS wynika, że w 2015 roku oddano do użytku łącznie jedynie 1.735 lokali komunalnych (lokale socjalne stanowią część tej liczby), czyli o 20 proc. mniej niż w roku poprzednim (2.177 lokali).

Czytaj też: Rząd chce dać mniejszym miastom instrumenty do budowania tanich mieszkań

Jeżeli sytuacja nie ulegnie szybko zasadniczej zmianie to potrzeby mieszkaniowe Polaków zostaną zaspokojone za 80 lat.

W sierpniu 2014 roku rząd przyjął kolejny program. Tym razem główny akcent położono w nim na zapobieganie niepewności mieszkaniowej i przeciwdziałanie bezdomności. Program miał być realizowany w latach 2014 – 2020. Przewidywał on między innymi zintegrowane działania zapobiegające zadłużeniom z tytułu kosztów utrzymania mieszkania oraz eksmisjom i bezdomności.

Miał zostać stworzony system pomocy osobom i rodzinom w sytuacjach kryzysowych oraz system zarządzania zasobem mieszkań społecznych, tak by właściciele lokali mieli wiedzę na temat sytuacji życiowej najemców zaś służby socjalne były w stanie na bieżąco reagować, jeżeli najemca znajdzie się w sytuacji kryzysowej i utraci samodzielność finansową.

Wdrożony miał być system pomocy społecznej w zakresie uchronienia najemców przed eksmisją i bezdomnością. Program przewidywał też nałożenie na ośrodki pomocy społecznej przeprowadzanie wywiadów środowiskowych u osób zagrożonych eksmisją oraz obowiązku oferowanie tym osobom wsparcia w zakresie uchronienia ich przed bezdomnością.

W programie (z 2014 roku) przyjęto konkretne terminy realizacji poszczególnych zadań. Niestety żadne z zadań przewidzianych do realizacji w 2014 i 2015 roku nie zostało zrealizowane. A szkoda bo chociażby tylko stworzenie systemu „wczesnego ostrzegania” o zadłużeniu mogłoby przy odpowiednim zmotywowaniu najemców i pomocy ze strony ośrodków pomocy społecznej przyczynić się do zmniejszenia liczby eksmisji.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.