PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy Bytomia płacili czynsz, ale spółka nie przekazywała pieniędzy dalej. Co z nimi będzie?

 • TVS.pl    6 marca 2015 - 12:46
Mieszkańcy Bytomia płacili czynsz, ale spółka nie przekazywała pieniędzy dalej. Co z nimi będzie?
Lokatorzy mieszkań należących do spółki Arrada boją się, że stracą dorobek życia (fot.TVS)

Ci, których nie było stać na wykup mieszkań w Piekarach Śląskich od zarządcy, zostali sprzedani razem z lokalami nowemu właścicielowi. Teraz kolejni mieszkańcy, których budynkami zarządzała firma Arrada mają poważne problemy.
Spółka Arrada mimo, że mieszkańcy płacili czynsz, nie przekazywała dalej pieniędzy za ciepłą wodę i ogrzewanie. Jednostkowe ogłoszenie, które już za kilka miesięcy może dotyczyć całej okolicy. Lokatorzy mieszkań należących do spółki Arrada boją się, że stracą dorobek życia.

- My nic nie wiemy, czynsze wszystko stoją, ja mam jeszcze nic nie popłacone - mówią wystraszeni mieszkańcy Bytomia.

To zupełnie nowa rzeczywistość dla mieszkańców osiedla Bolko w Bytomiu. Większość z nich, tak jak pani Róża, mieszka tu od najmłodszych lat.

- Mamy strach,w nocy człowiek nie śpi bo my są roztrzęsieni. Regularnie płacę czynsz, 50 lat mieszkam, co się porobiło to ja teraz nie wiem - mówi Róża Drobczyk, mieszkanka osiedla Bolko w Bytomiu.

Wszystko przez spółkę Arrada, która zarządza osiedlem. Lokatorzy płacili czynsz, jednak okazało się, że agencja nieruchomości, prawdopodobnie nie przekazywała środków dalej, na przykład za centralne ogrzewanie, czy ciepłą wodę.

- Jeszcze wody nie mieliśmy zakręconej. Straszą, straszą, że zakręcą, ale jak na razie woda jest - mówi Krystyna Połowczuk, mieszkanka osiedla Bolko w Bytomiu.

Ponad miesiąc temu Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. W tej sytuacji wszystkie mieszkania trafiły do syndyka.

- Postanowienie w tej sprawie jest nieprawomocne, zażalenie złożył dłużnik. W tej chwili trwa uzupełnienie braków formalnych. Krótki termin 7-dniowy na uzupełnienie braków. Kwestia obrotu pocztowego i obrotu dokumentów - usłyszeliśmy w sądzie.

Choćby tymczasowe odsunięcie spółki Arrada od tych mieszkań. To dobra wiadomość dla lokatorów. Teraz długi spółki na bieżąco reguluje podległy sądowi organ.

- Teraz mieliśmy pół roku takich nerwów, bo to jeden komornik, drugi, trzeci, dali też radcę prawnego, ale on też był nie chcę mówić jaki - mówi Marianna Pytlak, mieszkanka Piekar Śląskich.

Mieszkańcy mają nadzieję, że pomoże miasto. Nikt z Urzędu Miasta w Bytomiu nie chciał jednak z nami przed kamerą porozmawiać. Podobno trwają analizy z prawnikami.

Kilkuset mieszkańców Piekar Śląskich również z powodu działań spółki Arrada od wielu miesięcy szuka pomocy w tutejszym Urzędzie Miasta. Dług spółki w kasie miasta to już pół miliona złotych. Dlatego prezydent Piekar złożył do sądu wniosek o jej upadłość. Teraz miasto chce wykupić mieszkania.

- Myśmy się już spotkali z syndykiem i poinformowaliśmy ze jesteśmy zainteresowani kupieniem. Najbardziej nam zależy na kupnie bezprzetargowym ze względu na interes społeczny mieszkańców - mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

Zanim tak się stanie decyzja syndyka musi się uprawomocnić, a później dopiero przyjdzie czas na wycenę mieszkań. To może potrwać nawet rok.

- Ja mówię, gdybym była sama jedna to bym mogła się bać, ale tutaj tyle ludzi mieszka, gdzie oni nas wysiedlą? - mówi Bogusława, mieszkanka Piekar Śląskich.

Strach przed wysiedleniem to ich główny powód do zmartwień. Uspokajających słów na razie nie słyszą od nikogo. Nam przez cały dzień nie udało się skontaktować z przedstawicielami spółki Arrada. Na jasny sygnał co będzie dalej, czeka już blisko tysiąc osób z Piekar Sląskich i sąsiedniego Bytomia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.