PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Gnojnej popierają wiatraki

  • ZWI    4 kwietnia 2013 - 09:09
Mieszkańcy Gnojnej popierają wiatraki

Mieszkańcom Gnojnej wiatraki nie przeszkadzają. O współpracy z inwestorem farmy wiatrowej i planach na przyszłość opowiada Jan Pierz, sołtys Gnojnej.
Jak długo pełni pan funkcję sołtysa?

Jan Pierz: Sołtysem jestem pierwszą kadencję, czyli około 2 lata.

Ile jest mieszkańców w Gnojnej?

Obecnie w Gnojnej mamy około 650. mieszkańców.

W pobliżu Gnojnej zostaną zainstalowane nowoczesne turbiny wiatrowe. Co na to mieszkańcy, jakie panują wśród nich nastroje?

W naszym sołectwie jest spokojnie. Nikt się nie buntuje, ponieważ ludzie jeżdżą po kraju czy Niemczech i widzą, jak działają takie farmy wiatrowe. Nikomu tam to nie zaszkodziło, dlatego mieszkańcy są za tą inwestycją, nie ma żadnych głosów sprzeciwu.

W ostatnim czasie szkoła w Gnojnej otrzymała monitoring. Rozumiem, że teraz poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu?

Dokładnie. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Gnojnej dokonała zakupu monitoringu wizyjnego, który nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc finansowa sponsorów, w tym firmy Altiplano. W najbliższym czasie zostaną zamontowane kamery, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo w szkole, w szczególności dzieci.

Co obecnie dzieje się w Gnojnej, z jakimi problemami boryka się sołectwo, a co udało się w ostatnim czasie zrobić?

W ostatnim czasie dokonaliśmy modernizacji świetlicy wiejskiej, wyremontowaliśmy m.in. kuchnię i dach. Na zewnątrz zrobiliśmy chodniczek i zadaszenie przy wejściu. Zakupiliśmy wyposażenie do świetlicy, a w ostatnim czasie otrzymaliśmy chłodnię, którą ufundowała nam firma Altiplano.

Uważam, że jest to trafny zakup, bo będzie służył lokalnej społeczności przy różnego rodzaju spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych. Dzięki pomocy inwestora farmy wiatrowej udało się także zakupić telewizor i tablicę ogłoszeniową. Problemy zawsze są, ze świetlicą trochę mamy już spokój, ale takim najważniejszym problemem jest w tej chwili droga, która obecnie znajduje się w opłakanym stanie.

Również nie możemy się doczekać obwodnicy, która miała powstać do 2014 roku.

Jakich zmian w najbliższym czasie możemy się spodziewać w sołectwie?

Gdy tylko śnieg stopnieje, to chcemy uporządkować teren za stawem. Aktualnie malowany jest wóz, który zostanie wypełniony żywymi kwiatkami. Chcemy też w tym miejscu trochę posadzić roślin.

Jakie marzenia ma sołtys wsi Gnojna na przyszłość?

Takich jest dużo. Dobrze, że za marzenia nie karzą. Na pewno takim jednym z nich jest modernizacja parku za stawem, żeby młodzież miała gdzie się spotykać, wyjść na spacer. Kolejnym takim marzeniem jest obwodnica i chodnik w sołectwie, którym mogłoby dzieci uczęszczać do szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Katarzyna, 2013-04-07 08:34:52

    Tak to smutna prawda. Dzikim paciorki naszym tubylcom jw i kapliczkę ze świętym wiatrakiem !!!!!!!!!!!
  • mol, 2013-04-06 23:52:16

    niech może jeszcze dadzą sołtysowi wycieraczkę przed co by błota do dom nie nosić i może fima da ławkę przed dom i lizaka, kurcze jak będzie fajnie, normalnie zbawiciele przyszli - postawią wiatraki i wieś będzie kupować ten 2x droższy prąd, szkoła też kupi, aby monitoring zasiliś, powinni im jeszcz...e kupić suszarki do bielizny, spawarki i zamontować ogrzewanie na prąd - to więcej zarobi ta firma tak lokalnie oj jakie to smutne  rozwiń