PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Krakowa przeciwko smogowi

  • pt    7 listopada 2013 - 15:25
Mieszkańcy Krakowa przeciwko smogowi

2,5 tysiąca uwag w sprawie ustawy antysmogowej przekazali do zarządu województwa małopolskiego mieszkańcy regionu. Większość poparła projekt prezydenta Krakowa całkowicie zakazujący palenia węglem w stolicy regionu.
Choć zdaniem marszałka Marka Sowy pierwotny projekt był restrykcyjny, to jednak został szeroko oprotestowany

-  W trosce o zdrowie mieszkańców, uwzględniając jednoznaczny wydźwięk 2,5 tysiąca uwag, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji, zarząd przedstawi sejmikowi projekt uchwały zakazującej palenia węglem i drewnem w Krakowie – poinformował marszałek Sowa.

W trakcie konsultacji wpłynęło 2,5 tysiąca opinii, z czego ponad 2,2 tysiąca dotyczyło wprowadzenia całkowitego zakazu wszystkich paliw stałych. Całkowitego zakazu domagał się między innymi prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Swoje uwagi zgłosiły także instytucje:  WFOŚiGW i WIOŚ w Krakowie, Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa, Krakowski Alarm Smogowy, CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, Polska Zielona Sieć + 20 innych organizacji pozarządowych z Krakowa, Fundacja ClientEarth Poland, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie.

Czytaj też: Zakaz palania węglem w Krakowie

25 głosów wyraziło poparcie wprowadzenia zakazu z wyłączeniami. Uwagi zgłosiły: Stowarzyszenie Kominki Polskie, Południowy Koncern Węglowy, Platforma Niskoemisyjnych Urządzeń Grzewczych i Kwalifikowanych Paliw Stałych, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

52 osoby wniosły uwagi sprzeciwiające się wprowadzeniu zakazu. Osoby te  podnosiły argumenty finansowe i inne problemy, które należałoby rozwiązać np. komunikacyjne i związane z przewietrzaniem miasta.

- Chcę złożyć publiczne podziękowanie za tak ogromną skalę odzewu. Żadne dotychczasowe konsultacje, nawet strategia rozwoju Małopolski, nie otrzymała tylu uwag i opinii. Dla nas było oczywiste, że nie możemy zignorować państwa głosów. Dlatego przedstawimy uchwałę, która będzie zgodna z oczekiwaniami społeczeństwa – dodał marszałek Sowa.

To jest krok milowy zarządu województwa, ale życie i zdrowie mieszkańców jest naszym absolutnym priorytetem. O sukcesie będziemy mogli powiedzieć 25 listopada, kiedy wszyscy radni województwa podniosą rękę i zagłosują za przyjęciem uchwały – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Marszałek zapytany o wprowadzenie zakazu w Małopolsce podkreślił, że z wielu względów zakaz nie obejmie całego województwa. Żeby został wprowadzony w innym mieście, musiałyby zostać spełnione dwa warunki: gmina musiałby mieć opracowane programy pomocowe i zakaz byłby wprowadzony na indywidualny wniosek zainteresowanej gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.