PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy lokali przy Targowej w Warszawie przeniosą się do hotelu

  • PAP    15 lutego 2013 - 16:44
Mieszkańcy lokali przy Targowej w Warszawie przeniosą się do hotelu

Konsorcjum budujące II linię metra zapewniło miejsca w hotelu mieszkańcom dwóch lokali przy ul. Targowej przy pl. Wileńskim w Warszawie. Ze względu na zły stan mieszkań, nadzór budowlany nakazał ich opuszczenie. Na pl. Wileńskim trwa budowa II linii metra.
Mieszkańcy ul. Targowej twierdzą, że w związku z budową podziemnej kolejki, stan kamienic przy ul. Targowej pogorszył się. Po kontroli wykonanej 31 stycznia powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej "Targowa 70" opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Czytaj też:  Nowy Świat - najgłębsza stacja II linii metra

Jak powiedział rzecznik konsorcjum budującego II linię metra Mateusz Witczyński, lokatorzy dwóch mieszkań przy ul. Targowej mogą przeprowadzić się do hotelu znajdującego się w pobliżu kamienicy. Zaznaczył, że w piątek nadzór budowlany nie zmieni decyzji dotyczącej konieczności opuszczenia lokali. AGP Metro Polska w czwartek przekazało nadzorowi budowlanemu własną ekspertyzę wskazującą, że budynek nie stanowi zagrożenia.

Łukasz Murawa ze Wspólnoty mieszkaniowej "Targowa 70" powiedział, że mieszkańcy zdecydowali się na przeprowadzkę do hotelu. Jak mówił, są to dwie rodziny, w sumie ok. 7-8 osób. Mieszkania, które zajmują przy ul. Targowej są ich własnością, dlatego mieszkań zastępczych nie zapewni im miasto.

W piątek odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza dzielnicy Praga Północ Piotra Zalewskiego, rzecznika konsorcjum budującego II linię metra Mateusza Witczyńskiego oraz przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej "Targowa 70".

Konsorcjum AGP Metro oraz wspólnota mieszkaniowa "Targowa 70" mają zawrzeć porozumienie dotyczące szkód powstałych w kamienicach podczas budowy metra. "W ciągu dwóch tygodni zostanie zawarte porozumienie, na podstawie którego wykonawca zobowiąże się do naprawienia wszelkich szkód, a po zakończeniu budowy zobowiąże się do przywrócenia budynku do stanu pierwotnego na podstawie opinii niezależnych ekspertów, którzy wskażą jakie czynności wykonawca powinien podjąć" - powiedział adwokat wspólnoty mieszkaniowej "Targowa 70" Jerzy Kwaśniewski.

Już wcześniej AGP Metro Polska zapewniało, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska. Jak zaznaczył Witczyński, ustalenia te zostaną sformalizowane.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły.

Konsorcjum AGP Metro Polska budujące centralny odcinek II linii metra informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.