Mieszkańcy nie boją się wiatraków

- Mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z instytutem badawczym GfK Polonia.
Mieszkańcy nie boją się wiatraków

Badanie zrealizowano w pięciu miejscowościach położonych na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ramach kampanii „Lato z wiatrakami” organizowanej corocznie przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, do wakacyjnych kurortów na północy kraju zawitał „Wiatrobus”.

Czytaj też: Nie chcą farm wiatrowych koło domów

Jego załoga, złożona ze studentów szczecińskich uczelni wyższych, informowała społeczności lokalne oraz napotkanych turystów o korzyściach wynikających z rozwoju energetyki wiatrowej.

W pięciu miejscowościach na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wolontariusze przeprowadzili także wspólnie z GfK Polonia badanie sondażowe wśród osób zamieszkałych w pobliżu miejsc zainstalowania turbin wiatrowych. Dotyczyło ono społecznej akceptacji dla tej technologii pozyskiwania energii.

Czytaj też: Farmy wiatrowe można zaakceptować. Ale trzeba poznać ich plusy i minusy

Aż 92 proc. uczestników sondażu zadeklarowało poparcie dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przy czym za dalszym rozwojem energetyki wiatrowej w swoim regionie opowiedziało się 78 proc. biorących udział w badaniu. 72 proc. respondentów wyraziło nawet chęć, aby ich województwo było kojarzone z energetyką wiatrową.

Według 63 proc. uczestników badania obecność farm wiatrowych na terenie gminy wpływa pozytywnie na jej rozwój gospodarczy (20 proc. respondentów nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi).

Czytaj też:Polska liderem morskiej energetyki wiatrowej?

Z kolei na pytanie czy obecność farm wiatrowych pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców na terenie gminy, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 61 proc. uczestników badania. Zdania w tym przypadku nie miało 18 proc. badanych.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlatego moim zdaniem jak ktoś może powinien sobie kupić mały przydomowy eko wiatrak. U mnie za płotem stoi - jest cichy i cały czas się kręci :-) Czyli prąd płynie. Jak ktoś chce zobaczyć jest w Giżycku , na ulicy Kilińskiego. Plot Electronics. Nie wiem czy oni to produkują czy sprzedają ale chodzi ...i działa. rozwiń

Kowalski, 2013-01-09 10:02:25 odpowiedz

CIEKAWE JAKIEGO TYPU BYŁY PYTANIA ,PEWNIE TYPU CZY POPIeRASZ ROZWOJ ENERGII ODNAWIALNEJ W TYM WIATROWEJ , SAM ODPOWIEDZIAŁBYM ZE TAK , ALE POWIEM NIE DLA DUZYCH MEGA WIATRAKOW NA WARMII I MAZURACH!! , NIE DLA NISZCZENIA KRAJOBRAZU NASZEJ KRAINY DUZE WIATRAKI NIE POJAWIĄ SIE TUTAJ CHYBA ZE SPRZEDA...JNY RZAD CHCE WOJNY Z MIESZKANCAM A WTEDY Z WINY RZADU BEDA OFIARY INWESTOZY NAJEZCY- BEDA SZYBKO ZBIERAC SWOJE ZNISZCZONE KONSTRUKCJE, ODPUSCIE SOBIE WARMIE I MAZURY BO JAK NIE TO ZBUNDUJEMY OBYWATELI CALEJ POLSKI PRZECIWKO MEGA WIATRAKOM , TEN WIATRAKOWOZ Z NIby ankietą to jest chec kontunuawania wojny i nieliczenie sie z mieszkancami , udławicie sie swoimi srebrnikami ..... rozwiń

likwidator, 2012-09-27 10:19:44 odpowiedz

Ja tam nic nie deklaruje wiec niech PSEW głupot nie pisze. Zreszta az jedna piata badanych jest przeciw wiatrakom. Nie wiadomo jaka populacja ludzi brała udział w badaniu, nie wiadomo w jakiej odległosci od ich domostw znajdowały sie turbiny czy to było 200 m czy tez chodzby 2000m a to na ogromne zn...aczenie. Sądażami mozna swietnie manipulowac to tak jak w kabarecie zamiast powiedziec że traktor ma 3 dobre koła niż ze jedmo uszkodzone i nigdzie nie pojedzie niby to to samo ale brzmi całkiem inaczej! rozwiń

ali, 2012-09-27 09:20:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE