PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Pomorza za gazem łupkowym

  • PAP    12 lutego 2013 - 20:34
Mieszkańcy Pomorza za gazem łupkowym

75 procent mieszkańców Pomorza jest zdecydowanie za poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków. Średnio w Polsce to poparcie wynosi 53 procent - wynika z badań przeprowadzonych w styczniu przez PBS Sopot dla PGNiG.
We wtorek w Gdańsku zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych przez PBS Sopot w związku z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków. Badania wśród przedstawicieli samorządów, organizacji partnerskich samorządów i firm, które mają koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego, zostały przeprowadzone przez urząd marszałkowski woj. pomorskiego i opracowane przez PBS, a badanie opinii mieszkańców wykonano na zlecenie PGNiG.

Czytaj też: O gazie łupkowym z ambony

Magdalena Jackman z PBS Sopot poinformowała, że mieszkańcy Pomorza częściej niż mieszkańcy innych regionów interesują się tematem.

"W porównaniu z mieszkańcami innych regionów kraju, Pomorzanie częściej uważają, że wydobycie gazu z łupków jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, że korzyści przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami" - powiedziała. Według badań, mieszkańcy woj. pomorskiego częściej uważają, że korzyści ekonomiczne są wystarczającym uzasadnieniem dla takiej inwestycji.

Czytaj też: Będzie łatwiej szukać gazu łupkowego

"Mamy na Pomorzu wysoki kredyt zaufania społecznego, którego nie można zmarnować, bo mieszkańcy Pomorza uważają, że wszelkie decyzje o wydobyciu powinny być konsultowane z lokalną społecznością" - dodała. Podkreśliła, że "komunikacja, dialog i edukacja powinny być podstawą wszelkich działań związanych z poszukiwaniami i wydobyciem gazy niekonwencjonalnego".

Według badania, 10 proc. Pomorzan ten temat w ogóle nie interesuje; w Polsce ten wskaźnik wynosi ok. 25 procent.

Sylwia Sterczyńska z PBS poinformowała, że w Pomorskiem 97 proc. pytanych samorządów i organizacji partnerskich (głównie nadleśnictw) popiera wydobycie gazu z łupków. Zaznaczyła, że "część z nich udziela poparcia pod warunkiem, że wcześniej będą spełnione wszelkie wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska i minimalizacji zagrożeń oraz będzie prowadzony dialog ze społeczeństwem".

21 proc. samorządów uważa, że wydobycie gazu z łupków stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wśród mieszkańców Pomorza, 40 proc. pytanych (w Polsce 43 proc. ankietowanych) obawia się zanieczyszczenia środowiska związanego z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków. Przedstawiciel co piątego samorządu widzi zagrożenie dla turystyki w regionie.

PBS zauważa, że istnieje pełna zgodność przedstawicieli samorządu i mieszkańców, jeśli chodzi o nadzieje wiązane z powstaniem nowych miejsc pracy. Ok. 80 proc. pytanych w każdej grupie uważa, że wydobycie gazu z łupków jest szansą na zwiększenie zatrudnienia w regionie i wzrost poziomu życia mieszkańców.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.