PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy są przeciwni wiatrakom

  • PAP    28 września 2012 - 16:12
Mieszkańcy są przeciwni wiatrakom

Mieszkańcy wsi Żarnowo k. Augustowa (Podlaskie) są przeciwni wznoszeniu wiatraków w bezpośredniej okolicy ich domów. Chcą, by stanęły one daleko od ich gospodarstw. Zebrali już 200 podpisów pod protestem, który przekażą wójtowi gminy Augustów.
W piątek blisko 30 osób przyszło na sesję rady gminy Augustów; przedstawili swoje racje radnym gminy. Przedstawiciel protestujących Krzysztof Przekop powiedział radnym, że wiatraki mają powstać w środku małej wsi Żarnowo. Według niego odległość wiatraków od zabudowań wyniesie niewiele ponad 200 metrów.

"To będą duże wiatraki, blisko dwustumetrowe. Nie mogą stać tak blisko domów, gdyż taka fala akustyczna będzie szkodliwa dla zdrowia" - powiedział.

Czytaj też: Nie chcą farm wiatrowych koło domów

Protestujący powiedzieli, że w ich okolicy ma powstać 60 wiatraków, co - ich zdaniem - zmieni i zniszczy krajobraz.

Przedstawiciel firmy, która planuje postawić turbiny wiatrowe - Polish Alternative Investments - Wojciech Jasiński powiedział, że spółka chce postawić tylko dwa wiatraki, każdy o mocy 3 MW. Ma zawartych sześć umów dzierżawy działek z miejscowymi rolnikami. Dodał, że wieże wiatraków będą miały 119 metrów wysokości. Będą to nowe obiekty, które kupiono w Danii. Wartość jednego to ok. 3,5 mln euro.

Czytaj też: Mieszkańcy nie boją się wiatraków

Mieszkańcy chcą, by wiatraki stanęły daleko od ich gospodarstw, najbliżej ok. 1700 metrów. Zebrali już 200 podpisów pod protestem, który przekażą wójtowi gminy Augustów.

Jasiński poinformował, że we wtorek odbędzie się spotkanie z mieszkańcami i władzami gminy. Spółka ma przedstawić pozytywne aspekty inwestycji.

Przeciwni wiatrakom są także mieszkańcy innych gmin na Suwalszczyźnie: Krasnopol, Puńsk, Sejny, Bakałarzewo i Suwałki. Są plany, aby powstało tam ok. 200 wiatraków. Na Suwalszczyźnie stoi ich ok. 80.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Gregor, 2012-09-28 19:32:55

    Jestem przeciw takim projektom ponieważ nie napisali nic więcej o tych wiatrakach, sa one z danii gdzie się nie sprawdziły i sprzedają je nam taniej aby nie utylizować, taka jest prawda. Według mnie polska powinna inwestować w energię atomową!