PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy wybiorą metodę naliczania opłat za wywóz śmieci

  • PAP    25 września 2012 - 19:56
Mieszkańcy wybiorą metodę naliczania opłat za wywóz śmieci

W Koszalinie (Zachodniopomorskie) ruszają konsultacje społeczne dotyczące wyboru metody naliczania opłat za wywóz śmieci w nowym systemie, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2013 roku. W Szczecinie konsultacje rozpoczęły się 17 września.
Wiceprezydent Koszalina Andrzej Kierzek powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że konsultacje potrwają do 15 października.

Informacje o nowym systemie ratusz umieścił na specjalnej stronie internetowej. Do mieszkańców trafi też 33 tys. ulotek. Zaplanowano także cykl sześciu spotkań poświęconych nowym zasadom gospodarki odpadami komunalnymi.

Czytaj też: Konsultacje ws. odpadów w Szczecinie

Sposób naliczania opłat za wywóz śmieci mieszkańcy mają wybrać wypełniając papierową lub internetową ankietę, w której zagłosują na jedną z czterech metod, zapisanych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Opłata, zgodnie z tym aktem prawnym, może być naliczana albo od liczby mieszkańców danej nieruchomości, albo od ilości zużytej wody czy powierzchni lokalu mieszkalnego albo od gospodarstwa domowego.

Czytaj też:  Wyrzucanie śmieci do lasu będzie nieopłacalne

W przygotowanej przez ratusz ulotce każda z tych metod została dość dokładnie opisana zarówno pod względem zalet i wad.

Wyniki ankiety - jak powiedział wiceprezydent Kierzek - będą miały kluczowe znaczenie dla przygotowania projektu uchwały ws. opłat za wywóz śmieci. Uchwałę taką władze Koszalina planują wnieść na październikowej sesji rady miejskiej.

W Szczecinie konsultacje ws. wyboru metody naliczania opłat za wywóz śmieci rozpoczęły się 17 września. Potrwają do 18 października. Urząd Miejski podał we wtorek, że dotychczas wzięło w nich udział 300 mieszkańców.

Czytaj też: Narasta problem dzikich wysypisk

<!-- pagebreak //-->

Większość z nich (174 głosy) opowiedziała się za obliczaniem stawki za wywóz śmieci w zależności od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. 74 osoby wybrały opłatę zależną od powierzchni mieszkania, a 70 od ilości zużytej wody.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie od 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci.

W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.