Mieszkańcy wybiorą metodę naliczania opłat za wywóz śmieci

W Koszalinie (Zachodniopomorskie) ruszają konsultacje społeczne dotyczące wyboru metody naliczania opłat za wywóz śmieci w nowym systemie, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2013 roku. W Szczecinie konsultacje rozpoczęły się 17 września.
Mieszkańcy wybiorą metodę naliczania opłat za wywóz śmieci

Wiceprezydent Koszalina Andrzej Kierzek powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że konsultacje potrwają do 15 października.

Informacje o nowym systemie ratusz umieścił na specjalnej stronie internetowej. Do mieszkańców trafi też 33 tys. ulotek. Zaplanowano także cykl sześciu spotkań poświęconych nowym zasadom gospodarki odpadami komunalnymi.

Czytaj też: Konsultacje ws. odpadów w Szczecinie

Sposób naliczania opłat za wywóz śmieci mieszkańcy mają wybrać wypełniając papierową lub internetową ankietę, w której zagłosują na jedną z czterech metod, zapisanych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Opłata, zgodnie z tym aktem prawnym, może być naliczana albo od liczby mieszkańców danej nieruchomości, albo od ilości zużytej wody czy powierzchni lokalu mieszkalnego albo od gospodarstwa domowego.

Czytaj też:  Wyrzucanie śmieci do lasu będzie nieopłacalne

W przygotowanej przez ratusz ulotce każda z tych metod została dość dokładnie opisana zarówno pod względem zalet i wad.

Wyniki ankiety - jak powiedział wiceprezydent Kierzek - będą miały kluczowe znaczenie dla przygotowania projektu uchwały ws. opłat za wywóz śmieci. Uchwałę taką władze Koszalina planują wnieść na październikowej sesji rady miejskiej.

W Szczecinie konsultacje ws. wyboru metody naliczania opłat za wywóz śmieci rozpoczęły się 17 września. Potrwają do 18 października. Urząd Miejski podał we wtorek, że dotychczas wzięło w nich udział 300 mieszkańców.

Czytaj też: Narasta problem dzikich wysypisk

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE