PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania komunalne: Bon mieszkaniowy rozwiąże problem kolejek?

  • hausemarket.pl    23 czerwca 2016 - 09:30
Mieszkania komunalne: Bon mieszkaniowy rozwiąże problem kolejek?
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa możliwość wprowadzenia bonu mieszkaniowego (fot.um.bialystok.pl)

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa możliwość wprowadzenia bonu mieszkaniowego, który pozwalałby na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku.
• Takie rozwiązanie spowodowałoby rozładowanie kolejki osób oczekujących na pomoc mieszkaniową.
Biorąc pod uwagę zbyt małą liczbę lokali mieszkalnych w stosunku do liczby osób występujących z wnioskami o udzielenie pomocy mieszkaniowej, przewlekłe procedury związane przyznawaniem lokali mieszkalnych, brak środków potrzebnych na budowę kolejnych budynków komunalnych, a także to, że wielokrotnie proponowane oczekującym lokale komunalne nie spełniają ich oczekiwań wydaje się zasadnym, aby zmienić sposób, w jaki władze publiczne udzielają pomocy mieszkaniowej osobom potrzebującym – uważa poseł Paweł Lisiecki (PiS).

Dlatego w interpelacji poselskiej do ministra infrastruktury i budownictwa proponuje możliwość wprowadzenia bonu mieszkaniowego, który pozwalałby na wynajęcie za jego pomocą mieszkania na wolnym rynku.

- Lokator odprowadzałaby do samorządu czynsz regulowany, ale w zamian za to, otrzymywałby bon mieszkaniowy, który mógłby wręczyć osobie, od której wynajmowałaby lokal. Wynajmujący lokal mógłby go zrealizować w urzędzie gminy - tłumaczy Paweł Lisiecki.

Takie rozwiązanie spowodowałoby rozładowanie kolejki osób oczekujących na pomoc mieszkaniową. Jednocześnie nie wymagałoby rozbudowy aparatu związanego z obsługą nieruchomości komunalnych oraz skracałoby okres oczekiwania na uzyskanie pomocy mieszkaniowej. Ponadto osoby oczekujące na uzyskanie pomocy mieszkaniowej mogłyby znaleźć na wolnym rynku lokale odpowiadające ich oczekiwaniom, a nie robiłby tego za nie urzędnik.

Wybór uprawnionych do otrzymania takiej pomocy polegałby na weryfikacji dochodów na podstawie PIT.

Niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych

W odpowiedzi na interpelację wiceminister Kazimierz Smoliński przyznał, że do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

- Celem projektowanej ustawy jest próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu lokali w zasobie oraz ograniczonych możliwości adekwatnego do potrzeb zaadresowania wsparcia, jakim jest uzyskanie lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy – wyjaśnia wiceminister.

Czytaj więcej na housemarket.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.