PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkania komunalne. Niższy czynsz dla najemców tylko z deklaracją o dochodach

 • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 12:03
Mieszkania komunalne. Niższy czynsz dla najemców tylko z deklaracją o dochodach
Nowela przewiduje ponadto, że gminy otrzymają 6 mld zł w latach 2019 - 2025 w ramach wsparcia dla tworzenia m.in. lokali socjalnych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych. (fot.pixabay.com)

Szykują się zmiany dla najemców mieszkań komunalnych. Zgodnie z nowelizacją, którą w czwartek uchwalił Sejm, będą zobowiązani do składania deklaracji o dochodach i majątku.  Jeżeli nie złoży takiej deklaracji, jego czynsz za wynajem wzrośnie.
Nowela przewiduje ponadto, że gminy otrzymają 6 mld zł w latach 2019 - 2025 w ramach wsparcia dla tworzenia m.in. lokali socjalnych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych.

W uchwaleniem noweli ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, głosowało w czwartek 421 posłów, przeciw było 8. Od głosu wstrzymało się dwóch posłów.

Jak podkreślał w Sejmie wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, nowelizacja ustawy jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego przyjętego przez rząd we wrześniu 2016 r. Koncentruje się ona na wsparciu mieszkaniowym kierowanym do osób o niskich i przeciętnych dochodach, które dotychczas nie mogły znaleźć mieszkania o dostępnym dla nich czynszu.

Smoliński zaznaczył, że obowiązek składania deklaracji o dochodach i majątku wejdzie w życie najwcześniej po 2,5 roku od wejścia w życie ustawy. Zaznaczył, że jeżeli nie zostanie wprowadzony rygor składania takich deklaracji, to gmina nie otrzyma żadnych instrumentów na gospodarowanie lokalami komunalnymi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ryszard, 2018-02-08 15:04:28

  Do Prof. Glass: Właśnie o to chodzi żeby w tych mieszkaniach mieszkali tylko najubożsi , na razie mieszka w nich bardzo dużo bogaczy . Biednym mogliby nawet dopłacać tak ja na zachodzie unii .
 • Prof. Glass, 2018-02-08 14:31:25

  Rychu idź na piwo co! Czynsze w dużych miastach wzrosły o 67% do 450 -480 zł za lokal komunalny najczęściej w starym budownictwie (piece), za metraż 40 -42m2! Razem z mediami i prądem i gazem najubożsi wydają ponad 1 tys złotych! Jeże.li chcecie wyrzucić ich na bruk w ramach akcji "Nasze kamien...ice, Wasze ulice", to lepiej napisać to wprost! Co to znaczy, deklaracja? Jeszcze jeden bolszewicki prikaz, ukazanje? Może jeszcze odcisk linii papilarnych i kaucja w wysokości rocznego czynszu? Ach rozumiem skąd ta dotacja na noclegownie!  rozwiń
 • ryszard, 2018-02-08 14:24:51

  Nareszcie mądra decyzja , powinna obowiązywać już od dawna .