PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania komunalne, ochrona lokatorów: gminy zweryfikują najemców

  • pt    14 listopada 2016 - 10:00
Mieszkania komunalne, ochrona lokatorów: gminy zweryfikują najemców
Rząd chce, by samorządy miały większą swobodę w dysponowaniu mieszkaniami komunalnymi (fot.um.bialystok.pl)

• Prawo do mieszkania komunalnego nie będzie już automatycznie dziedziczone - zakłada propozycja zmiany ustawy o ochronie lokatorów.
• Rząd chce dać większą swobodę samorządom, które mogłyby weryfikować dochody i stan majątku najemców „komunałek”.
• Mieszkania byłyby przydzielane na czas określony.
Mieszkania komunalne mają być przyznawane na czas określony, dzięki czemu nie będą w nich mieszkać ci, których stać na kupienie albo wynajęcie własnego lokum – informuje portal money.pl.

Według prawa, dostarczenie obywatelom mieszkań jest obowiązkiem gminy. Samorządy nie mają jednak dzisiaj wystarczających zasobów, wsparcia, ani też wystarczającej motywacji, by te zasoby komunalne powiększać.

– Powodów takiego podejścia jest wiele, nie tylko brak funduszy, ale także choćby niemożliwość weryfikacji dochodów osób, które mieszkania komunalne otrzymują. Gmina nie może sprawdzić, czy one się poprawiły, czy być może najemca mieszkania komunalnego mógłby już wynająć lokal na rynku komercyjnym albo nawet go kupić. Raz przekazane mieszkanie zostaje już w rękach lokatora albo jego spadkobierców na dziesiątki lat, to zabiera gminom motywację do działania – tłumaczy Barbara Audycka z Fundacji Habitat For Humanity Poland, która bada m.in., z jakimi trudnościami mierzą się polskie gminy w realizacji polityki mieszkaniowej.

Ustawa o ochronie praw lokatorów

Swobodę gmin ogranicza jeszcze ustawa o ochronie praw lokatorów. Samorządy nie mogą wypowiedzieć najmu lokatorom, a ci nie palą się do opuszczania takich lokali, czemu trudno się dziwić, skoro w Warszawie średnia stawka opłat za metr kw. w mieszkaniu komunalnym wynosi ok. 5,4 zł miesięcznie. Rata kredytu w przeliczeniu na metr mieszkania jest ok. 6-8-krotnie wyższa.

Nic więc dziwnego, że jak wynika z danych GUS, w latach 2006-14 powstało zaledwie ok. 24,2 tys. nowych mieszkań. Jak łatwo policzyć, to ok. 3 tys. rocznie, czyli średnio niewiele więcej niż jeden nowy lokal rocznie na gminę.

Projekt przygotowany przez resort infrastruktury trafił do konsultacji społecznych. Ministerstwo chce odejść od automatycznego dziedziczenia prawa do lokalu komunalnego po śmierci najemcy.

Weryfikacja majątku

Nowością ma być także to, że gminy będą podpisywać umowy najmu lokali komunalnych na czas określony. Po pięciu latach samorząd miałby weryfikować sytuację finansową wynajmującego, który w przypadku zwiększenia dochodów musiałby się wyprowadzić.

Nowa ustawa zabraniałaby także korzystania z mieszkania komunalnego przez osoby posiadające prawa do innych lokali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mamon, 2016-11-17 00:01:13

    cwaniacy po 89 r. wykupili za złotówkę atrakcyjniejsze mieszkania komunalne, zostali w nich ci, których do dzisiaj nie stać na inne locum.
  • internautka, 2016-11-14 21:11:20

    Budzi zdziwienie sondaż i na prowadzeniu D.Tusk wiele naobiecywał istnieje cała lista nie dotrzymanych obietnic brak tutaj miejsca aby je wymienić.Dziwne są sondaże , które w rzeczywistości się nie sprawdzają.....?