PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania komunalne przynoszą duże zyski miastu

  • PAP    1 marca 2014 - 10:00
Mieszkania komunalne przynoszą duże zyski miastu

1,75 mln zł zarobiła w ubiegłym roku Ruda Śląska na sprzedaży mieszkań komunalnych ich lokatorom. Dzięki znaczącym bonifikatom średnia cena lokalu wyniosła niewiele ponad 20 tys. zł. W tym roku władze miasta zamierzają kontynuować sprzedaż mieszkań komunalnych.




"W ubiegłym roku sprzedaliśmy najemcom 85 mieszkań. W tym roku wytypowaliśmy do sprzedaży kolejne, ponieważ chętnych do kupienia mieszkań nie brakuje" - powiedziała Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych w rudzkim magistracie.

Lokatorom wykupującym swoje mieszkanie przysługuje bonifikata. Jej wysokość zależy od daty złożenia wniosku. Np. osobom, które zrobiły to po pierwszym stycznia 2012 r. przysługuje ulga w wysokości 50 proc. Lokator starający się o wykup mieszkania musi spełniać kilka warunków - wynajmować mieszkanie od co najmniej trzech lat i nie może zalegać z opłatami. Ponadto starający się o wykupienie mieszkania lub jego współmałżonek nie może być właścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Urzędnicy przypominają, że składając wniosek o wykup mieszkania należy liczyć się z dodatkowymi opłatami, poza samą ceną lokalu. Są to: koszty aktu notarialnego i koszty sądowe, które wahają się pomiędzy 1800 a 2000 zł. Jeżeli wniosek spełnia wymogi formalno-prawne, miasto przystępuje do zlecenia operatu szacunkowego, który określi cenę mieszkania.

Przyznanie bonifikaty wiąże się z kilkoma dodatkowymi wymogami - kupionego ze zniżką lokalu nie można sprzedać przed upływem pięciu lat. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Bonifikaty nie trzeba zwracać np. wtedy, gdy mieszkanie zostanie sprzedane osobie bliskiej oraz w przypadku zamiany wykupionego mieszkania na inne. Można również sprzedać mieszkanie nie obawiając się utraty bonifikaty pod warunkiem, że całe środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na kupno innego mieszkania lub domu.

Sprawy związane z wykupem mieszkań reguluje uchwała Rady Miasta z 2010 roku, w której określone zostały zasady wykupu mieszkania, wyznaczania budynków do sprzedaży i wysokości bonifikaty.

Licząca prawie 150 tys. mieszkańców Ruda Śląska ma obecnie ponad 7,6 tys. mieszkań komunalnych. W mieście działają 282 wspólnoty mieszkaniowe, w których lokalny samorząd ma swoje udziały. W ostatnich pięciu latach najemcom sprzedano ponad 4,3 tys. mieszkań. Każdy, kto wykupił swoje mieszkanie staje się jego właścicielem i jednocześnie przejmuje związane z tym prawa i obowiązki.(PAP)
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (1)

  • nik, 2014-03-01 18:04:18

    20tys za mieszkanie???? to gdzie tu zysk? gdzie zarobek? jesli to takie dochodowe przedsiewzięcie to niech misato buduje te mieszkania i sprzedaje w tej cenie. czemu nie zamienic statusu tych mieszkan na normalne mieszkania czynszowe? taki byl standard w Polsce międzywojennej , taki jest wielu kraja...ch Europy Zachodniej. a 20 tys to nie sprzedaż tylko rozdawnictwo.  rozwiń