PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania komunalne: umowy na czas określony i kontrola zarobków

  • MN    20 czerwca 2016 - 09:49
Mieszkania komunalne: umowy na czas określony i kontrola zarobków

Umowy na najem lokali komunalnych zawierane są na czas nieoznaczony, a gmina nie ma wiedzy na temat zarobków najemcy. (fot. WikiCommons)

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada rewolucyjne zmiany w sposobie wynajmu tanich lokali od gmin.
• Umowy najmu mają być zawierane na czas określony, a samorząd będzie mógł podnieść czynsz jeśli najemcy zwiększą się dochody.
• Obecnie, jeśli najemca wywiązuje się z płatności, samorządy nie mają kontroli nad mieszkaniami, przez co trafia ich zbyt mało do osób z niskimi zarobkami.
"Dziennik Gazeta Prawna" opisuje rewolucyjne zmiany przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w wynajmie tanich lokali od gmin. Chodzi o program mieszkaniowy, dzięki któremu gminy będę mogły ustalać umowy na czas określony i kontrolować dochody najemców lokali komunalnych.

Obecnie samorządy tracą kontrolę nad lokum już po jego wynajęciu, jeśli tylko najemca wywiązuje się ze wszystkich płatności - zauważa dziennik.

To powoduje, że przepływ tanich lokali do osób z niskimi zarobkami jest zbyt mały, ponieważ są one zamieszkiwane często przez osoby, których sytuacja finansowa pozwala na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Co więcej, umowy zawierane są na czas nieoznaczony i tylko przyszły najemca może poprosić o umowę na czas określony (precyzującą termin w którym opuści lokal), co w praktyce jest martwym przepisem.

Czytaj też: GUS: W kujawsko-pomorskim największy wzrost liczby oddanych mieszkań

Resort budownictwa pracuje obecnie nad rozwiązaniem, które w takich przypadkach pozwoli przywrócić mieszkanie do kontroli samorządu. Zmiany nie będą jednak obowiązywać osób, które już zamieszkują takie lokale.

Rozwiązanie przygotowywane przez ministerstwo łączy się z zaprezentowanym na początku czerwca programem Mieszkanie Plus. Tutaj również będą obowiązywać umowy na czas określony dla najemców lokali komunalnych. Po upływie określonego terminu będzie możliwość skontrolowania zarobków najemców taniego lokalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • leda, 2016-06-20 17:26:14

    ciekawe, czy uda się ograniczyć skoki na tanie mieszkania komunalne wysokich urzędników państwowych i samorządowych (o ile jeszcze gminy mają takowe do dyspozycji)