PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania: Ministerstwo ukróci budowę mikrokawalerek

  • PAP/AT    23 maja 2017 - 06:40
Mieszkania: Ministerstwo ukróci budowę mikrokawalerek
Przepisy nie mówią wyraźnie, jaki metraż powinna mieć najmniejsza kawalerka (fot.pixabay.com)

Firmy budują mikrokawalerki, choć przepisy na to nie pozwalają. Ministerstwo Budownictwa zwraca się więc do samorządów, by bacznie przyglądały się projektom budowlanym aparthoteli, śledzili oferty reklamowe związane z tego typu inwestycjami.
Na rynku nieruchomości pojawił się nowy trend: deweloperzy budują coraz więcej małych mieszkań o powierzchni 14-20 mkw. Postępując tak naruszają prawo - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Problem dostrzegł minister infrastruktury i budownictwa. Do starostów i prezydentów miast wysłał w tej sprawie pismo. Udziela w nim wskazówek, jak maja postępować.

Deweloperzy wykorzystują konkretne sposoby, by ominąć prawo - pisze "Rz".

"Budują np. na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe tzw. aparthotele" - mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

To typ hotelu składający się z małych apartamentów. Ale przepisy tego pojęcia nie definiują.

"W reklamach zachwalają swoje inwestycje jako małe, funkcjonalne apartamenty, a klientom sprzedają je jako lokale użytkowe. Tak postępować nie wolno" - twierdzi wiceminister Żuchowski.

Czytaj też: Gdzie powstaną pierwsze Mieszkania Plus?

Według niego to łamanie prawa. Aparthotel to nie budynek mieszkalny, tylko hotel przeznaczony na pobyt czasowy.

Inny sposób, z jakiego korzystają deweloperzy, to budowa domów jednorodzinnych. Po załatwieniu formalności dochodzi do podziału domu na małe lokale. Przedsiębiorcy sprzedają też udziały w nieruchomości, które swoją wielkością odpowiadają kawalerce.

Przepisy nie mówią wyraźnie, jaki metraż powinna mieć najmniejsza kawalerka. Rozporządzenie z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim maja odpowiadać budynki i ich usytuowanie , jasno wskazuje, że pokój musi mieć co najmniej 16 mkw.

Ministerstwo Infrastruktury zwraca się więc do samorządów, by bacznie przyglądały się projektom budowlanym aparthoteli, śledzili oferty reklamowe związane z tego typu inwestycjami. Nadzór budowlany powinien zaś skrupulatnie kontrolować takie inwestycje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-05-23 11:33:26

    Aj waj po co te kłamstwa! Potrzebni są młodzi silni goje do roboty, a to może zastąpić tylko rodzenie nowych niewolników dla systemu! Prawda panie Weiss