PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania na wynajem, Warszawa: Polska stolica czynszową drożyzną stoi

  • AW    17 maja 2016 - 12:30
Mieszkania na wynajem, Warszawa: Polska stolica czynszową drożyzną stoi
Dzięki wszystkim zebranym informacjom można obliczyć, jak długo na czynsz za lokal musi pracować przeciętny mieszkaniec porównywanych miast.(fot.pixabay)

• Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia mieszkania w Warszawie znacznie przekracza 40 zł za m kw.
• Dane firmy UBS potwierdzają, że pod względem cenowej dostępności najmu, Warszawa jest jedną z „najdroższych” europejskich stolic.
• Warszawiak na czynsz pracuje 110 godzin, a mieszkaniec Berlina tylko 40 godzin.
Każda osoba planująca wynajem mieszkania w Warszawie, musi się zmierzyć z problemem wysokiego czynszu. - Stawka ponad 40 zł za m kw wydaje się wysoka, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę lepsze wynagrodzenia stołecznych pracowników - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

- Warszawiacy z zazdrością mogą patrzeć na relację między pensjami oraz czynszem w takich miastach jak Wiedeń, Berlin, Sztokholm, Zurych, a nawet Lublana - wymienia.

Polska stolica z wyższym poziomem czynszów niż Praga i Bratysława …

- W jednym z ubiegłorocznych raportów firmy UBS („Prices and earnings 2015”), możemy znaleźć międzynarodowe porównanie kosztów życia i zarobków – tłumaczy Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniana analiza uwzględnia światowe metropolie. Do tej grupy, zaliczono m.in. Warszawę oraz inne miasta z naszej części Europy (Pragę, Bratysławę i Budapeszt). Eksperci UBS podali informacje na temat przeciętnego czynszu, jaki płacą rodziny mieszkające w poszczególnych miastach. Takie dane są bardzo ogólne (podobnie jak średnie godzinowe stawki płac), ale obrazują różnice w skali Europy.

Wyniki badań ankietowych UBS wskazują, że za wynajem warszawskiego mieszkania na przełomie I i II kw. 2015 roku, średnio trzeba było zapłacić 630 dolarów amerykańskich (2344 zł po kursie USD/PLN z okresu marzec - kwiecień 2015 r. wynoszącym 3,72 zł).

Wynagrodzenie netto za godzinę pracy przeciętnego warszawiaka zostało oszacowane na poziomie 5,7 dolara (ok. 21 zł). Po zestawieniu tych wyników z informacjami dotyczącymi pozostałych miast Europy można zauważyć, że Warszawa prezentuje się dość kiepsko pod względem cenowej dostępności najmu.

W rankingu wysokości czynszów, polską stolicę trudno porównywać z takimi miastami jak Londyn (przeciętny koszt wynajmu: 2360 dolarów/m-c) lub Oslo (1940 dolarów). Trzeba jednak odnotować, że wynajem statystycznego mieszkania jest tańszy w Pradze (550 dolarów), Bratysławie (580 dolarów) i Wilnie (550 dolarów).

Pod względem wysokości czynszów za lokal, Warszawa może konkurować z Budapesztem (średnia: 640 dolarów). Uwagę zwraca również relatywnie niski koszt wynajmu w Berlinie (690 dolarów) oraz Wiedniu (800 dolarów). Wpływ na te wyniki prawdopodobnie ma duży rynek najmu, typowy dla Niemiec i Austrii.

Jeżeli chodzi o średnie stawki za godzinę pracy, to polską stolicę można porównać z Moskwą, Pragą, Bratysławą, Rygą, Tallinnem oraz Wilnem. Nieco niżej w płacowym rankingu uplasowały się trzy stolice z krajów „nowej unii” - Budapeszt, Bukareszt oraz Sofia.

Stolica Bułgarii dodatkowo wyróżnia się najniższym poziomem przeciętnego czynszu (310 dolarów miesięcznie za mieszkanie). Zdecydowanie najmniej zarabiają mieszkańcy Kijowa (tylko 1,65 dolara na godzinę netto), ale ten wynik raczej nie jest zaskoczeniem. Na przeciwległym biegunie pod względem wysokości godzinowej stawki, znalazł się szwajcarski Zurych (38,4 dolara na godzinę netto).×
KOMENTARZE (2)

  • Lena, 2016-05-18 00:54:18

    Statystyki sa tylko liczbami na papierze. Nie maja nigdy odzwierciedlenia w rzeczywistosci. Srednia? Kogo? Skoro najbogatsi ludzie wyrabiaja szczyty zarobkowe a najnizsza klasa minimum. "Przecietny" Kowalski po prostu nie istnieje. Mieszkam w tej czerownej kolumnie i powiem, ze wiekszosc ...ludzi wynajmuje tu pokoje, bo na domy ich nie stac(chyba ze dostali od councilu), wiec za pokoj dwuosobowy placi sie tu min 140£ przy najbardziej popularnej stawce 7£/h, to prosze sobie obliczyc ile pracujemy na wynajem. Ceny sa tak duze, ze kazdy rozwaza inne miejsca do zamieszkania, a sami brytyjczycy w radiu zastanawiaja sie kto kupuje/kogo bedzie stac na mieszkania za miliony, ktore buduje sie tu na potege. Nie wspomne juz o marnych warunkach mieszkan wynajmowanych w L.  rozwiń
  • glaertes1, 2016-05-17 14:44:18

    Postuluję "Marsz Gwiaździsty" na Warszawkę! Wyrzucić tych kmiotów i słoiki które wprowadziły tu brudne interesy, szemrane kariery władzy i kult kasy! Nie ma już rdzennych warszawiaków! Cześć wymarła, część wyemigrowała, a pozostali boją się do tego przyznać! Co zostało Judeosztetl Gornkiew...iczowej -Waltz czyli Obóz Skoncentrowanej Pracy  rozwiń