PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania od Torunia

  • GK/torun.pl    23 listopada 2011 - 13:19
Mieszkania od Torunia

Dwa budynki, w których znajduje się 67 mieszkań komunalnych, oddane zostaną do użytku przy ul. Olsztyńskiej 126-128 w Toruniu.
23 listopada prezydent Michał Zaleski (zabierz głos/oceń prezydenta) przekaże pierwszym lokatorom klucze do nowego domu.

Budowę rozpoczęto jesienią 2010 r. Prowadziła ją toruńska firma Bud-Tech, a nadzorował Wydział Inwestycji i Remontów UMT. Koszt przedsięwzięcia wyniósł niespełna 7 mln zł.

– Budynki są czterokondygnacyjne. Mieści się w nich łącznie 67 mieszkań. Są to 2– i 3-pokojowe lokale komunalne, w pełnym standardzie – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Marcin Maksim. – Większość wykończona została „pod klucz”, ale w części przyszli lokatorzy chcieli sami wykończyć kuchnie i łazienki.

Na Olsztyńskiej zbudowany zostanie jeszcze jeden blok, z 34 mieszkaniami. Jest już zaprojektowany. Budowa powinna ruszyć w przyszłym roku. Z kolei jeszcze w tym roku, w grudniu, oddany zostanie budynek wielorodzinny przy ul. Armii Ludowej. Będą w nim 44 mieszkania komunalne. Ponadto cały czas trwa kompleksowa modernizacja i adaptacja na cele mieszkaniowe dawnego hotelowca „Lipsk” przy ul. Działowskiego.

Na razie oddano w nim 40 mieszkań. Po remoncie oddanych zostanie jeszcze 48.

– W Toruniu od lat wdrażany jest wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ponad sto nowych mieszkań socjalnych i komunalnych. Taki plan będziemy realizować w najbliższych latach – mówi dyrektor Biura Mieszkalnictwa UMT Monika Mikulska.

– W latach 2005-2010 w Toruniu oddano do użytku ponad 600 mieszkań komunalnych i socjalnych. Gmina wydała na to 53 mln zł. Na najbliższe lata planujemy budowę kolejnych ok. 600 lokali gminnych.

Gmina prowadzi także inne działania w zakresie mieszkalnictwa. Na ich realizację przeznacza corocznie kilkadziesiąt milionów złotych. Daje np. dopłaty do czynszów nie pokrywających kosztów utrzymania mieszkań, wypłaca dodatki mieszkaniowe (corocznie na poziomie ok. 8 mln zł).

Na remonty budynków mieszkalnych gmina przeznacza co roku ok. 500 tys. zł (w 2009 r. – 1,3 mln zł), na realizację inwestycji wspólnych w zakresie uzbrojenia terenów budownictwa mieszkaniowego – corocznie na poziomie 300 tys. zł. Udziela także obniżek i tak niskich czynszów za lokale mieszkalne.

Kolejnym ważnym elementem realizacji gminnej polityki mieszkaniowej jest wsparcie Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które dysponuje obecnie ok. 1,2 tys. mieszkań. W tym roku rozpoczęło budowę kolejnych 144. Zakończy się ona w 2012 r. W latach 2005-2010 Gmina przekazała TTBS ponad 6,6 mln zł. W ramach tej kwoty TTBS przekazał gminie 119 mieszkań. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.