Mieszkania są przeludnione. Za mało pieniędzy od państwa trafia na mieszkalnictwo

  • Newseria.pl/AT
  • 21-01-2016
  • drukuj
• 44,2 proc. społeczeństwa mieszka w przeludnionych mieszkaniach i domach.
• Na mieszkalnictwo z państwowej kasy trafia zbyt mało środków.
• Brakuje powszechnego programu mieszkaniowego dla mniej zamożnych.
Mieszkania są przeludnione. Za mało pieniędzy od państwa trafia na mieszkalnictwo
- Pod względem warunków mieszkaniowych i metrażu przepadającego na jedną osobę wypadamy w Polsce dosyć blado – mówi Jarosław Jędrzyński (fot.pixabay.com)

Warunki mieszkaniowe Polaków się poprawiają. Mieszkamy w coraz lepszym standardzie, a nieruchomości w kraju są stosunkowo nowe. 44,2 proc. społeczeństwa żyje jednak w przeludnionych mieszkaniach i domach. To wprawdzie o niemal 10 proc. mniej niż 10 lat temu, ale zmiana ta w dużej części wynika z kryzysu demograficznego i emigracji zarobkowej.

– Nasze mieszkania są w dosyć dobrym standardzie, nieruchomości mieszkaniowe w Polsce są stosunkowo nowe. Pod tym względem w Europie jesteśmy dosyć wysoko. Z drugiej strony Polacy mieszkają w ciasnych mieszkaniach – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości serwisu RynekPierwotny.pl.

Jak wynika z analizy serwisu RynekPierwotny.pl, na podstawie danych Eurostatu za 2014 rok, 44,2 proc. Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach. To znacznie więcej niż wynosi średnia unijna (ok. 17 proc.). Najlepsze pod tym względem warunki mieszkaniowe mają obywatele Holandii i Belgii, gdzie odsetek ten wynosi ok. 2 proc.

Czytaj też: Samorządy zbudują mieszkania, rząd da grunty. Trwa inwentaryzacja

Wprawdzie w ciągu 10 lat ten odsetek w Polsce obniżył się z 54 proc., jednak w takich państwach jak Estonia, Łotwa czy Litwa poprawa była znacznie większa.

– Pod względem warunków mieszkaniowych i metrażu przepadającego na jedną osobę wypadamy w Polsce dosyć blado – potwierdza Jarosław Jędrzyński. – Poza tym w stosunku do naszych zarobków lokale są wciąż bardzo drogie. Problem polega na tym, że dochodzenie do własnej nieruchomości trwa w Polsce znacznie dłużej niż w krajach zachodnich. Po prostu nie stać nas na duże mieszkania i dłużej spłacamy kredyty.

Czytaj też: Program budowy tanich mieszkań nie w 2016 r.? Pomysł ewoluuje. Kluczem mogą być spółdzielnie, a nie spółki gminne

Problemem jest także to, że na mieszkalnictwo z państwowej kasy trafia zbyt mało środków. Jak podkreśla analityk serwisu RynekPierwotny.pl, państwo przeznacza na ten cel zaledwie około jednego promila PKB.

- Państwo przeznacza na mieszkalnictwo zaledwie około jednego promila PKB - mówi Jarosław Jędrzyński (fot.newseria.pl)
- Państwo przeznacza na mieszkalnictwo zaledwie około jednego promila PKB - mówi Jarosław Jędrzyński (fot.newseria.pl)

– Nasi rządzący po prostu uznali, że problem mieszkalnictwa zostanie rozwiązany przez tzw. niewidzialną rękę rynku i ona go rozwiązuje – deweloperzy budują, banki udzielają kredytów, natomiast nie ma tego, co jest potrzebne. Brakuje powszechnego programu mieszkaniowego, który by zapewniał mieszkania dla mniej zamożnej części społeczeństwa, a więc mieszkania czynszowe, mieszkania komunalne budowane na większą skalę – mówi Jędrzyński.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Państwo nie powinno dawać żadnych pieniedzy na mieszkania! Programy typu Rodzina na swoim lub Mieszkanie dla Młodych spowodowały tylko wzrost cen mieszkań. Bez państwowej kroplówki dewelozłodzieje będą musieli obniżyć ceny i ludzi bedzie stać na mieszkania. Polecam blog mieszkaniowy wdomachzbeto...nu rozwiń

Gumiś, 2016-01-22 12:16:07 odpowiedz

Istniejący system bankowo - dewloperski jest poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki i narodu polskiego. PANSTWO POLSKIE powinno budowac mieszkania do wynajęcia.

DOBRA ZMIANA, 2016-01-21 18:02:12 odpowiedz

Żydzi nigdy nie pozwolą na to żeby goje mieszkali jak ludzie! Mają nas za pół zwierzęta, więc im ciaśniej tym lepiej!

glewesw, 2016-01-21 16:45:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE