PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkania są przeludnione. Za mało pieniędzy od państwa trafia na mieszkalnictwo

 • Newseria.pl/AT    21 stycznia 2016 - 11:12
Mieszkania są przeludnione. Za mało pieniędzy od państwa trafia na mieszkalnictwo
- Pod względem warunków mieszkaniowych i metrażu przepadającego na jedną osobę wypadamy w Polsce dosyć blado – mówi Jarosław Jędrzyński (fot.pixabay.com)

• 44,2 proc. społeczeństwa mieszka w przeludnionych mieszkaniach i domach.
• Na mieszkalnictwo z państwowej kasy trafia zbyt mało środków.
• Brakuje powszechnego programu mieszkaniowego dla mniej zamożnych.
Warunki mieszkaniowe Polaków się poprawiają. Mieszkamy w coraz lepszym standardzie, a nieruchomości w kraju są stosunkowo nowe. 44,2 proc. społeczeństwa żyje jednak w przeludnionych mieszkaniach i domach. To wprawdzie o niemal 10 proc. mniej niż 10 lat temu, ale zmiana ta w dużej części wynika z kryzysu demograficznego i emigracji zarobkowej.

– Nasze mieszkania są w dosyć dobrym standardzie, nieruchomości mieszkaniowe w Polsce są stosunkowo nowe. Pod tym względem w Europie jesteśmy dosyć wysoko. Z drugiej strony Polacy mieszkają w ciasnych mieszkaniach – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości serwisu RynekPierwotny.pl.

Jak wynika z analizy serwisu RynekPierwotny.pl, na podstawie danych Eurostatu za 2014 rok, 44,2 proc. Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach. To znacznie więcej niż wynosi średnia unijna (ok. 17 proc.). Najlepsze pod tym względem warunki mieszkaniowe mają obywatele Holandii i Belgii, gdzie odsetek ten wynosi ok. 2 proc.

Czytaj też: Samorządy zbudują mieszkania, rząd da grunty. Trwa inwentaryzacja

Wprawdzie w ciągu 10 lat ten odsetek w Polsce obniżył się z 54 proc., jednak w takich państwach jak Estonia, Łotwa czy Litwa poprawa była znacznie większa.

– Pod względem warunków mieszkaniowych i metrażu przepadającego na jedną osobę wypadamy w Polsce dosyć blado – potwierdza Jarosław Jędrzyński. – Poza tym w stosunku do naszych zarobków lokale są wciąż bardzo drogie. Problem polega na tym, że dochodzenie do własnej nieruchomości trwa w Polsce znacznie dłużej niż w krajach zachodnich. Po prostu nie stać nas na duże mieszkania i dłużej spłacamy kredyty.

Czytaj też: Program budowy tanich mieszkań nie w 2016 r.? Pomysł ewoluuje. Kluczem mogą być spółdzielnie, a nie spółki gminne

Problemem jest także to, że na mieszkalnictwo z państwowej kasy trafia zbyt mało środków. Jak podkreśla analityk serwisu RynekPierwotny.pl, państwo przeznacza na ten cel zaledwie około jednego promila PKB.

– Nasi rządzący po prostu uznali, że problem mieszkalnictwa zostanie rozwiązany przez tzw. niewidzialną rękę rynku i ona go rozwiązuje – deweloperzy budują, banki udzielają kredytów, natomiast nie ma tego, co jest potrzebne. Brakuje powszechnego programu mieszkaniowego, który by zapewniał mieszkania dla mniej zamożnej części społeczeństwa, a więc mieszkania czynszowe, mieszkania komunalne budowane na większą skalę – mówi Jędrzyński.×
KOMENTARZE (3)

 • Gumiś, 2016-01-22 12:16:07

  Państwo nie powinno dawać żadnych pieniedzy na mieszkania! Programy typu Rodzina na swoim lub Mieszkanie dla Młodych spowodowały tylko wzrost cen mieszkań. Bez państwowej kroplówki dewelozłodzieje będą musieli obniżyć ceny i ludzi bedzie stać na mieszkania. Polecam blog mieszkaniowy wdomachzbeto...nu  rozwiń
 • DOBRA ZMIANA, 2016-01-21 18:02:12

  Istniejący system bankowo - dewloperski jest poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki i narodu polskiego. PANSTWO POLSKIE powinno budowac mieszkania do wynajęcia.
 • glewesw, 2016-01-21 16:45:42

  Żydzi nigdy nie pozwolą na to żeby goje mieszkali jak ludzie! Mają nas za pół zwierzęta, więc im ciaśniej tym lepiej!