PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania socjalne w budynku straży granicznej. Trochę to trwało, ale się udało

  • Przeclaw24.pl    8 lipca 2016 - 09:19
Mieszkania socjalne w budynku straży granicznej. Trochę to trwało, ale się udało
(fot.Przeclaw24.pl)

Zakończyła się budowa prawie trzydziestu mieszkań w przygranicznym Rosówku. To była najbardziej pechowa inwestycja gminna i zakończona z ponad dwuletnim opóźnieniem. Obecnie budynek byłej straży granicznej jest już podłączony do sieci energetycznej i mogą się wprowadzać pierwsi najemcy. Umowy w urzędzie gminy podpisywane są od 4 lipca.
Inwestycja gminna rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku i już na początku pojawiły się problemy z utrzymaniem terminowości prac. W wyniku ogłoszonego przetargu zadanie budowy mieszkań za kwotę 1,4 mln zł powierzono Przedsiębiorstwu "KPRB" ze Stargardu Szczecińskiego. W trakcie budowy okazało się, że wykonawca ma kłopoty. Na placu budowy zmieniały się kolejne ekipy albo przez długie tygodnie nic się nie działo. Ostatecznie Kołbaskowo rozwiązało umowę z KPRB i rozpoczęło inwentaryzację rozpoczętej przebudowy.

Zadanie zostało wznowione na początku 2015 roku. Ogłoszono kolejny przetarg, który tym razem wygrała firma IBI Sp. z o.o. ze Szczecina, która miała do końca roku zakończyć inwestycje. Tym razem pojawiły się problemy energetyczne w Rosówku. Dostawca energii nie mógł zapewnić odpowiedniego zapotrzebowania mocy dla całego budynku i oddanie mieszkań przedłużyło się o kolejne miesiące. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzili się tam pierwsi lokatorzy.

Budynek po straży granicznej w Rosówku ma prawie sto metrów długości. Na parterze jest 29 lokali mieszkalnych o powierzchni 1000m2 oraz 6 wejść. Jest także lokal dla niepełnosprawnych oraz odpowiedni podjazd dla osób na wózkach. W podpiwniczonej części budynku mieści się kotłownia, wózkarnia, suszarnia i inne pomieszczenia gospodarcze.

Zapotrzebowanie na mieszkania socjalne w gminie jest bardzo duże. Kiedy przydzielano 24 lokale w budynku po byłej jednostce wojskowej - podań było sześć razy więcej. Zapewnienie takich lokali jest zadaniem własnym gminy. Przysługują one osobom o niskich dochodach, które nie były w stanie utrzymać finansowo swojego dotychczasowego lokum lub nie posiadają żadnego tytułu do lokalu mieszkalnego. Przy przebudowie budynku po służbach granicznych w Rosówku gmina Kołbaskowo skorzystała z dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.