PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania w Warszawie: Koniec z pustostanami, piecami i długami lokatorów?

  • aw    13 grudnia 2017 - 20:42
Mieszkania w Warszawie: Koniec z pustostanami, piecami i długami lokatorów?
Zwiększymy liczbę mieszkań, a równocześnie będziemy inwestować w wyższy standard obecnych - zapowiada wiceprezydent Warszawy (fot.pixabay)

Więcej mieszkań, wyższy standard, remont wszystkich pustostanów, likwidacja pieców, wsparcie najsłabszych oraz mieszkańcy bez długów czynszowych to priorytety nowego stołecznego programu gospodarki miejskimi lokalami na następnych 5 lat.
• Warszawa ma nową, szeroko zakrojoną politykę mieszkaniową – Mieszkania2030.

• Jednocześnie opracowany został Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018-2022.

• W czwartek 14 grudnia radni Warszawy podejmą decyzje dotyczące wprowadzenia tych dokumentów w życie.

- Zwiększymy liczbę mieszkań, a równocześnie będziemy inwestować w wyższy standard obecnych. Zakładamy, że zostaną wyremontowane wszystkie pustostany dostępne formalnie i technicznie. Jutro radni zdecydują o dodatkowym zwiększeniu w przyszłym roku budżetu na remonty o 40 mln zł i o rozpoczęciu pilotażu w Wawrze budownictwa pasywnego z odnawialnymi źródłami energii – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

W programie mieszkaniowym ujęte zostały uwagi komisji dialogu społecznego, czyli m.in. podłączanie do sieci, restrukturyzację długów, a także konieczność przeprowadzenia audytu zarządzania zasobem.

- Kierunki audytu wypracujemy wspólnie ze stroną społeczną. Jestem zadowolony z kształtu programu mieszkaniowego i polityki mieszkaniowej Mieszkania2030 - pokazują jasny kierunek działań. Dokumenty jednomyślnie zaakceptowali radni z komisji rozwoju gospodarczego – podkreśla Mariusz Frankowski, przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego w radzie Warszawy.

7 priorytetów nowego programu mieszkaniowego

Nowy Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018-2022 to:

1. Więcej mieszkań 

Miasto będzie kontynuowało budowę miejskich mieszkań. W kolejnych latach powstanie co najmniej 600 lokali dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1400 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego. Przybędzie także 3 tys. lokali socjalnych.

Obecnie w Warszawie jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez TBS-y). W ciągu jedenastu lat zapewniliśmy warszawiakom 20 tys. mieszkań, w tym 17 tys. wyremontowanych pustostanów. W latach 2007-2017 powstało ponad 3,6 tys. miejskich mieszkań (w tym ponad 500 w TBS), a ponad 300 jest w budowie. Dla porównania, w latach 1996 – 2006 r. ówczesne władze wybudowały jedynie 1925 lokali komunalnych.

2. Wyższy standard miejskich mieszkań

Z jednej strony będą to przyłączenia mieszkań do centralnego ogrzewania i remonty, z drugiej - wyłączanie części budynków w bardzo złym stanie technicznym z eksploatacji oraz mieszkań niepełnowartościowych, bez łazienek i kuchni. Mieszkania będą doposażanie i modernizowane. Zapewnimy także efektywne ogrzewanie poprzez podłączanie do miejskiej sieci cieplnej lub montaż instalacji gazowych lub OZE.

W latach 2007-2017 Warszawa na utrzymanie mieszkań komunalnych wydała ponad 5,5 miliarda złotych, z czego wpływy z opłat za czynsz stanowiły 38% (2,1 mld zł). Przykładowo, na Pradze-Północ nakłady miasta na mieszkania wyniosły 681 mln zł, a wpływy z opłat – 229 mln zł.

3. Wszystkie pustostany wyremontowane

Dokument zakłada, że w latach 2018-2019 zostaną wyremontowane wszystkie pustostany w budynkach, które są dostępne formalnie i technicznie.×
KOMENTARZE (1)

  • KOPL, 2017-12-13 21:40:51

    Jutro organizacje lokatorskie protestują przeciw planom. lokatorzy.info.pl + lokatorzy.pl