PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla Młodych, BGK: Ponad 320 mln zł do wykorzystania w 2016 r.

  • PAP/AT    19 stycznia 2016 - 12:31
Mieszkanie dla Młodych, BGK: Ponad 320 mln zł do wykorzystania w 2016 r.
W grudniu 2015 r. złożono 6 553 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z programu "Mieszkanie dla Młodych" na kwotę 172,05 mln zł (fot.flickr.com/Jaysin Trevino)

• W grudniu 2015 r. padł rekord złożonych wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla Młodych".
• W puli dofinansowania na rok 2016 pozostało ponad 320 mln zł.
• Po nowelizacja ustawy z programu skorzystało dużo więcej rodzin wielodzietnych.
- Sądząc po zainteresowaniu programem, środki na ten rok zostaną w całości wykorzystane - powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. W marcu analizy pokażą do kiedy wystarczy środków w programie na bieżący rok - dodał.

W grudniu 2015 r. kolejny rekord w liczbie złożonych do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla Młodych". Złożono 6 553 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 172,05 mln zł. Jest to najlepszy wynik w dwuletniej historii funkcjonowania programu - powiedział Bogusław Białowąs. Jak wynika z danych BGK w puli dofinansowania na rok 2016 pozostało jeszcze ponad 320 mln zł. Wykorzystanie środków w roku 2017 pozostaje na poziomie ok. 5 proc., a w roku 2018 poniżej 0,5 proc.

Jak zaznaczył Białowąs wstępna analiza, która określi kiedy skończą się środki w programie "Mieszkanie dla Młodych" na rok 2016, będzie mogła być dokonana dopiero po dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku. Po 1 września ub.r. nastąpił zdecydowany wzrost zainteresowania programem.

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto nowela zwiększyła dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci (20 proc. dla rodzin z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Zniesiono także limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, którzy chcą wziąć udział w programie (do tej pory limit wynosił 35 lat). Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

Według danych BGK udział mieszkań pochodzących z rynku wtórnego sięgał we wrześniu 49 proc. Jak mówi z-ca dyrektora BGK, wbrew wcześniejszym analizom ekspertów rynku nieruchomości, na rynku wtórnym jest dużo mieszkań, które kwalifikują się do sfinansowania ich zakupu w oparciu o program MdM. "Mówimy tu w sposób szczególny o lokalizacjach innych niż metropolitalne - a więc dotyczące średnich i małych miast oraz większych miejscowości" - podkreślił ekspert BGK.

Po modyfikacjach ustawy z programu skorzystało też dużo więcej rodzin wielodzietnych. "Był taki moment, że w Warszawie, rodzina z trójką i większą liczbą dzieci, mogła liczyć na maksymalne finansowe wsparcie w wysokości ponad 116 tys. zł" - zauważył dyrektor Białowąs.

Jak zaznaczył, mało jest mieszkań, które są gotowe i do sprzedania od ręki. "Często - jak pokazują dane analityków rynku mieszkaniowego - lokale kupowane są już na poziomie 20-30 proc. zaawansowania inwestycji" - powiedział. Tłumaczył, że w przypadku, jeśli zainteresowany dofinansowaniem przyjdzie dziś do banku, a mieszkanie ma być oddane np. w lutym 2017 roku, to otrzymując dofinansowanie skorzysta z limitu dofinansowania dostępnego w 2017 roku. "W przypadku rynku pierwotnego, zgodnie z konstrukcją ustawy, dofinansowanie jest wypłacane na samym końcu transakcji" - dodał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.