PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla Młodych: Ostatnia szansa na dopłatę. Drugiej takiej okazji już nie będzie

  • MN    7 kwietnia 2017 - 13:24
Mieszkanie dla Młodych: Ostatnia szansa na dopłatę. Drugiej takiej okazji już nie będzie
Wypłaty wsparcia w ramach "Mieszkania Plus" mają wystartować w 2019 roku, ale realne wsparcie otrzymamy dopiero pięć lat później.. (fot. pixabay)

Bank Gospodarstwa Krajowego zablokował przyjmowanie wniosków na "Mieszkanie dla młodych".
• W styczniu 2018 roku pojawi się ostatnia okazja na uzyskanie dopłaty w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" (MdM).

• Doświadczenie pokazuje, że nie należy czekać do ostatniej chwili - pula środków na 2017 r. wyczerpała się już po dwóch tygodniach.

• W miejsce MdM wejdzie inny program - "Mieszkanie Plus". Ale z dopłat uzyskanych w ramach tego programu będzie można skorzystać najwcześniej dopiero w 2024 r. 

- Jeśli ktoś spełnia warunki programu MdM i planuje zakup mieszkania, na które można uzyskać dopłatę, to przygotowania powinien rozpocząć w listopadzie lub na początku grudnia - radzi Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

Dodaje, że wprawdzie oficjalne wnioski będzie można składać dopiero w styczniu, ale wtedy może być już za późno. Trzeba mieć w pamięci, że większość pieniędzy na dopłaty wypłacane w tym roku zarezerwowano już w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku.

Pieniądze na Mieszkanie dla Młodych szybko się rozchodzą

Przypomnijmy, że BKG wstrzymało 6 kwietnia przyjmowanie wniosków na "Mieszkanie dla młodych". Nabór prowadzony był w marcu i dotyczył dopłat na mieszkania w 2018 r. Wykorzystano już 50 proc. puli pieniędzy przeznaczonej na 2018 r. Druga połowa środków zostanie uruchomiona na początku przyszłego roku. Z kolei pula dopłat na 2017 r. rozeszła się niemal w całości w ciągu dwóch tygodni przyjmowania wniosków. Dlatego po ostatnie dopłaty w ramach "Mieszkania dla młodych" trzeba się naprawdę spieszyć.

- Warto z tej okazji skorzystać, gdyż kolejny program wsparcia rynku mieszkaniowego „Mieszkanie Plus” zakłada możliwość skorzystania z dopłaty na własne mieszkanie dopiero od 2024 roku - zaznacza Jarosław Sadowski.

Z pieniędzy na Mieszkanie Plus nie skorzystamy od razu

Nowy rządowy program będzie składał się z dwóch elementów. Po pierwsze, będzie pozwalał na tanie wynajęcie mieszkania wybudowanego w ramach programu. W przypadku opłacania dobrowolnego dodatku do czynszu, po ok. 30 latach osoba wynajmująca będzie mogła stać się właścicielem takiego mieszkania. Drugi element to dopłaty dla tych, którzy będą chcieli kupić (być może również wyremontować) mieszkanie czy dom.

- Niestety, z tych dodatkowych pieniędzy nie będzie można skorzystać od razu. Dopłaty będą doliczane do oszczędności, które uczestnik programu wpłaci na tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe (IKM). Mają być one prowadzone przez banki i SKOKi. Te rachunki mają być oczywiście oprocentowane i uzyskane odsetki najprawdopodobniej nie będą pomniejszane o podatek - twierdzi analityk Expandera.

Sadowski zauważa jednak, iż wstępne założenia mówią, że trzeba będzie oszczędzać na IKM aż pięć lat, żeby móc wypłacić pieniądze wraz z uzyskanymi dopłatami. W przypadku wcześniejszej wypłaty, najprawdopodobniej dopłaty zostaną odebrane i naliczony zostanie podatek od zysków.

Wypłaty wsparcia mają wystartować w 2019 r., czyli w kolejnym roku po zakończeniu programu „Mieszkanie dla młodych”. Oznacza to, że z uzyskanych dopłat najwcześniej można będzie skorzystać w 2024 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.