PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie dla Młodych: Ostatnia szansa na dopłatę. Drugiej takiej okazji już nie będzie

 • MN    7 kwietnia 2017 - 13:24
Mieszkanie dla Młodych: Ostatnia szansa na dopłatę. Drugiej takiej okazji już nie będzie
Wypłaty wsparcia w ramach "Mieszkania Plus" mają wystartować w 2019 roku, ale realne wsparcie otrzymamy dopiero pięć lat później.. (fot. pixabay)

Bank Gospodarstwa Krajowego zablokował przyjmowanie wniosków na "Mieszkanie dla młodych".
• W styczniu 2018 roku pojawi się ostatnia okazja na uzyskanie dopłaty w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" (MdM).

• Doświadczenie pokazuje, że nie należy czekać do ostatniej chwili - pula środków na 2017 r. wyczerpała się już po dwóch tygodniach.

• W miejsce MdM wejdzie inny program - "Mieszkanie Plus". Ale z dopłat uzyskanych w ramach tego programu będzie można skorzystać najwcześniej dopiero w 2024 r. 

- Jeśli ktoś spełnia warunki programu MdM i planuje zakup mieszkania, na które można uzyskać dopłatę, to przygotowania powinien rozpocząć w listopadzie lub na początku grudnia - radzi Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

Dodaje, że wprawdzie oficjalne wnioski będzie można składać dopiero w styczniu, ale wtedy może być już za późno. Trzeba mieć w pamięci, że większość pieniędzy na dopłaty wypłacane w tym roku zarezerwowano już w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku.

Pieniądze na Mieszkanie dla Młodych szybko się rozchodzą

Przypomnijmy, że BKG wstrzymało 6 kwietnia przyjmowanie wniosków na "Mieszkanie dla młodych". Nabór prowadzony był w marcu i dotyczył dopłat na mieszkania w 2018 r. Wykorzystano już 50 proc. puli pieniędzy przeznaczonej na 2018 r. Druga połowa środków zostanie uruchomiona na początku przyszłego roku. Z kolei pula dopłat na 2017 r. rozeszła się niemal w całości w ciągu dwóch tygodni przyjmowania wniosków. Dlatego po ostatnie dopłaty w ramach "Mieszkania dla młodych" trzeba się naprawdę spieszyć.

- Warto z tej okazji skorzystać, gdyż kolejny program wsparcia rynku mieszkaniowego „Mieszkanie Plus” zakłada możliwość skorzystania z dopłaty na własne mieszkanie dopiero od 2024 roku - zaznacza Jarosław Sadowski.

Z pieniędzy na Mieszkanie Plus nie skorzystamy od razu

Nowy rządowy program będzie składał się z dwóch elementów. Po pierwsze, będzie pozwalał na tanie wynajęcie mieszkania wybudowanego w ramach programu. W przypadku opłacania dobrowolnego dodatku do czynszu, po ok. 30 latach osoba wynajmująca będzie mogła stać się właścicielem takiego mieszkania. Drugi element to dopłaty dla tych, którzy będą chcieli kupić (być może również wyremontować) mieszkanie czy dom.

- Niestety, z tych dodatkowych pieniędzy nie będzie można skorzystać od razu. Dopłaty będą doliczane do oszczędności, które uczestnik programu wpłaci na tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe (IKM). Mają być one prowadzone przez banki i SKOKi. Te rachunki mają być oczywiście oprocentowane i uzyskane odsetki najprawdopodobniej nie będą pomniejszane o podatek - twierdzi analityk Expandera.

Sadowski zauważa jednak, iż wstępne założenia mówią, że trzeba będzie oszczędzać na IKM aż pięć lat, żeby móc wypłacić pieniądze wraz z uzyskanymi dopłatami. W przypadku wcześniejszej wypłaty, najprawdopodobniej dopłaty zostaną odebrane i naliczony zostanie podatek od zysków.

Wypłaty wsparcia mają wystartować w 2019 r., czyli w kolejnym roku po zakończeniu programu „Mieszkanie dla młodych”. Oznacza to, że z uzyskanych dopłat najwcześniej można będzie skorzystać w 2024 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.