PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla Młodych: pierwszy bank kończy przyjmować wnioski

  • MIW    9 marca 2016 - 16:14
Mieszkanie dla Młodych: pierwszy bank kończy przyjmować wnioski
W tym roku na dopłaty wypłacane w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" zarezerwowane było 730 mln zł. (Fot. : www.premier.gov.pl).

• Bank Millennium zakończy przyjmowanie wniosków do programu "Mieszkanie dla młodych" najpóźniej 11 marca. 
• Analitycy firmy Expander przewidują, że niebawem w jego ślady pójdą inne banki.  
• Powodem jest wyczerpywanie się funduszy w ramach tegorocznej edycji programu.
Bank Millennium poinformował, że najpóźniej 11 marca zakończy przyjmowanie wniosków na kredyty z dopłatą w ramach tegorocznej edycji programu „Mieszkanie dla młodych”. Powodem jest wyczerpywanie się puli środków przeznaczonych na takie wsparcie.

Zajmująca się doradztwem finansowym firma Expander prognozuje, że niedługo podobny komunikat wydadzą kolejne banki, gdyż pieniądze na MdM najprawdopodobniej skończą się jeszcze w marcu.

Jak przypomina Expander w tym roku na dopłaty wypłacane w ramach programu MdM zarezerwowane było 730 mln zł. Już po pierwszych dwóch miesiącach tego roku zarezerwowane było jednak aż 564,9 mln zł, a zgodnie z ustawą wstrzymanie przyjmowania wniosków następuje, gdy wykorzystane zostanie 95 procent tej puli, czyli 693,5 mln zł.

Oznacza to, że do przekroczenia wspomnianego progu pozostało 128,5 mln zł. Zdaniem analityków, biorąc pod uwagę, że informacja o wyczerpywaniu się środków zapewne jeszcze bardziej zmobilizuje kredytobiorców do korzystania z MdM, pieniądze najprawdopodobniej skończą się jeszcze w marcu.

W takiej sytuacji nadal będzie można wnioskować o dopłaty wypłacane w 2017 r. i 2018 r. (później MdM nie będzie już kontynuowany). Pula środków na rok 2017 r. wynosi 746 mln zł. Wykorzystano z niej dopiero 7 procent, jednak trzeba pamiętać, że ustawa pozwala na zarezerwowanie w tym roku nie więcej niż 50 procent przyszłorocznej puli.

Jeśli ten próg zostanie przekroczony to przyjmowanie wniosków na przyszły rok również zostanie wstrzymane. Aby tak się stało, kredytobiorcy muszą zarezerwować jeszcze 319,8 mln zł, a więc blokada – jak ocenia Expander - pewnie zostanie założona dopiero w ostatnim kwartale tego roku. Nie będzie ona jednak uciążliwa, gdyż od stycznia 2017 r. ponownie będzie można wnioskować o dopłaty z drugiej połowy tej puli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.