PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla Młodych: PO chce więcej pieniędzy. PiS zapowiada nowy program mieszkaniowy

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 17:59
Mieszkanie dla Młodych: PO chce więcej pieniędzy. PiS zapowiada nowy program mieszkaniowy
Poseł Stanisław Żmijan twierdzi, że że inicjatywa Platformy to odpowiedź na rosnący popyt na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych (fot. facebook.com/Stanisław Żmijan)

• PO proponuje zwiększenie rocznego budżetu programu MdM z ok. 720 mln zł do 1,5 mld zł.
• W styczniu minister infrastruktury wraz z wiceministrem ds. budownictwa mieszkaniowego zapowiedzieli, że powstanie nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań.
• MIB nie wyklucza przyspieszenia realizacji planowanego nowego programu mieszkaniowego.
PO złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi; projekt dotyczy zwiększenia w latach 2016, 2017 i 2018 maksymalnego limitu środków, do wysokości których może być wypłacone z Funduszu Dopłat nabywcom wsparcie z tytułu dofinansowania wkładu własnego oraz dodatkowe finansowe wsparcie. Został on skierowany do I czytania do sejmowej komisji.

Wiceszef komisji infrastruktury Stanisław Żmijan (PO) wyjaśnił w rozmowie z PAP, że inicjatywa Platformy to odpowiedź na rosnący popyt na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Podkreślił, że jeżeli liczba wniosków, po poprawie warunków w programie, przekroczyła zdecydowanie limit obowiązujący w danym roku, to trzeba poprzeć inicjatywę Platformy. Jak zaznaczył w budżecie na 2016 rok została zarezerwowana kwota, która pozwoliłaby zwiększyć roczny limit środków do 1,5 mld zł.

Czytaj też: Mieszkanie dla młodych: Rząd nie przedłuży programu. Co w zamian?

Nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych weszła w życie 1 września 2015 r. Dzięki niej zwiększyły się dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci (20 proc. dla rodzin z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Zniesiono także limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, którzy chcą wziąć udział w programie (do tej pory limit wynosił 35 lat). Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych, Sadowski: Pieniędzy na dopłaty wystarczy do maja 2016 r.

Ponadto dofinansowanie państwa dotyczy zakupu mieszkania nie tylko na rynku pierwotnym, ale także na rynku wtórnym. Dane Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują, że właśnie ta część nowelizacji ustawy spowodowała, że zainteresowanie programem gwałtownie wzrosło, a co za tym idzie istnieje prawdopodobieństwo, że w 2016 roku środki z Funduszu Dopłat BGK dla tego programu zostaną wykorzystane w 100 proc.

Zdaniem Żmijana podniesieniu limitu zwiększy możliwość zdobywania własnego mieszkania, zwłaszcza przez młodych ludzi. "To jest także oddziaływanie gospodarcze. To jest ruch na rynku - podatki, czynsz - będzie to ze wszechmiar korzystne zjawisko; zarówno w sensie pozyskiwania mieszkań przez ludzi, ale także w sensie gospodarczym" - zauważył Żmijan.

Wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca (PiS) ocenił, że Platforma Obywatelska w ostatnim czasie ucieka się do "plagiatów" - najpierw ws. programu 500+, a teraz w kwestii wspierania budownictwa mieszkaniowego. "Za wiele nie zrobili dla polskich rodzin, ale wiele zrobili dla tzw. deweloperów" - powiedział poseł PiS.

"Rzeczywiście trzeba się pochylić nad problemem braku mieszkań w Polsce" - podkreślił Rzońca. Jak wskazał sytuacja w Polsce jest bardzo trudna. "35 proc. młodych ludzi mieszka z rodzicami na bardzo małym metrażu" - zaznaczył. Dodał, że wg danych Eurostatu Polska w skali przeludnienia mieszkań zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.