PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla młodych: Rząd nie przedłuży programu. Co w zamian?

  • PAP/AT    13 stycznia 2016 - 18:20
Mieszkanie dla młodych: Rząd nie przedłuży programu. Co w zamian?
Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych (fot.mib.gov.pl)

• "Mieszkanie dla Młodych" tylko do 2018 r.
• Program zastąpi budowa tanich mieszkań na wynajem.
- Nie zakładamy wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział jednocześnie nowy program. MdM obowiązuje do końca 2018 r.

- Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania" - powiedział Smoliński.

- Jest problem z tanimi mieszkaniami na wynajem i to jest zadanie, przed którym stoi rząd. My taki program przygotowujemy - zapowiedział.- Oczywiście on wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa i wymaga zmiany budżetu - dodał.

Jak podał, nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych. Kasy oszczędnościowe - jak tłumaczył Smoliński - to bardzo popularny system w innych krajach. Wiceminister nie wykluczał, że w kwestii kas oszczędnościowych rząd sięgnie po projekt Związku Banków Polskich.

- Pragnę przypomnieć, że ci, którzy dzisiaj mówią, że Prawo i Sprawiedliwość wygasza programy pomocowe dla polskich rodzin jeszcze nie tak dawno robili wszystko, aby tej pomocy nie otrzymywały - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Odniósł się w ten sposób do stwierdzeń posłów opozycji, że rząd wygasza program MdM. Minister przypomniał, że w z końcem 2012 poprzedni rząd wygasił program "Rodzina na swoim", a uruchomienie programu "Mieszkanie dla młodych" nastąpiło 1 stycznia 2014 r.

- Program "Mieszkanie dla młodych" jest realizowany bez zmian w stosunku do założeń przygotowanych przez poprzedni rząd - mówił sekretarz stanu w MIB Kazimierz Smoliński. - Nagły wzrost składanych wniosków jest spowodowany tym, że minister Andrzej Adamczyk, ja i inni posłowie ówczesnej opozycji domagali się tego, żeby rozszerzyć program nie tylko na rynek deweloperski, ale także na rynek wtórny - zaznaczył wiceminister Smoliński. Wiceminister dodał, że odbyło się to bez zabezpieczenia dodatkowych środków na spodziewane zwiększone zainteresowanie ofertą.

Środki na realizację MdM są przekazywane do Funduszu Dopłat, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Na 2016 r. limit ten określono na kwotę 730 mln zł. Według stanu na 31 grudnia 2015 r. dotychczas złożone wnioski z datą wypłaty w 2016 r. opiewają na 370 mln to jest ok. 50,8 proc. limitu. Ta sytuacja jest spowodowana głównie przez zmiany w programie (otwarcie na rynek wtórny), za którymi nie poszła zmiana w finansowaniu programu. Ustawowy limit na 2017 r. wynosi 746 mln zł, a na 2018 r. - 762 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.