PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie: Kupno czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

  • InfoWire.pl/AT    24 maja 2017 - 09:30
Mieszkanie: Kupno czy wynajem? Co się bardziej opłaca?
Wielu Poaków na własne mieszkanie nie stać (fot.pixabay.com)

Obecnie w Polsce coraz więcej osób, zamiast kupić mieszkanie, decyduje się zamieszkać w lokalu wynajętym. Co opłaca się bardziej pod względem finansowym?
• Chociaż liczba Polaków preferujących wynajem mieszkania wzrasta, większość z nas ciągle woli mieszkać we własnym lokum.

• Zwykle w życiu kupujemy tylko jedno mieszkanie, dlatego musi być to transakcja bardzo przemyślana.

• Czym się zatem kierować?

Mieszkanie powinno przede wszystkim być dostosowane do naszej sytuacji życiowej i planów na przyszłość.

Nie działaj spontanicznie

Przed podjęciem decyzji o kupnie trzeba dobrze się nad nią zastanowić. Poszukiwanie nieruchomości warto rozpocząć jak najwcześniej, tak aby móc starannie poznać rynek. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z programu zapewniającego dofinansowanie na kupno mieszkania.

- Przy zakupie pierwszego mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na dokumentację prawną dotyczącą nieruchomości, jak również jej aspekty techniczne. Ponieważ jest to nasza pierwsza transakcja, warto skorzystać z porad specjalisty ds. technicznych czy radcy prawnego, który może pomóc w skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji - mówi Andrzej Szczepanik, business development manager z firmy OPG Property Professionals

A może jednak wynajem?

Obecnie w Polsce coraz więcej osób, zamiast kupić mieszkanie, decyduje się zamieszkać w lokalu wynajętym. I nie jest to spowodowane jedynie tym, że wielu z nas na własne M po prostu nie stać. Najem mieszkania zapewnia zdecydowanie większą elastyczność. Ma to znaczenie np. wtedy, gdy tracimy pracę czy rodzi nam się dziecko. Łatwiej wówczas zmienić lokum na mniejsze lub większe niż w przypadku, gdybyśmy mieli mieszkanie na własność.

Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych lub Mieszkanie Plus. A gdyby je połączyć

A co opłaca się bardziej pod względem finansowym?

- Przy obecnych stopach procentowych najem jest finansowo mniej korzystny, ponieważ wysokość rat kredytu mieszkaniowego rozłożonych na ponad 20 lat będzie niższa niż standardowy czynsz mieszkania. Jednak należy pamiętać, że stopy procentowe są historycznie niskie i ta sytuacja może się odmienić – zauważa ekspert.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.