PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie na sprzedaż, Warszawa: Ile kosztuje mieszkanie w stolicy?

  • jk    12 października 2017 - 13:11
Mieszkanie na sprzedaż, Warszawa: Ile kosztuje mieszkanie w stolicy?
Zdecydowanie najdroższą dzielnicą Warszawy jest Śródmieście, acz ze względu na dostępność gruntów nowych inwestycji jest tu jak na lekarstwo. (Fot. Pixabay)

91 proc. osób planujących zakup mieszkania zwraca uwagę na jego lokalizację, a 85 proc. na cenę za metr kwadratowy – wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez ARC Rynek i Opinia. Jak pod tym kątem wygląda warszawski rynek. W których dzielnicach jest najdrożej?
• Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie 2017 r. w Warszawie oddano do użytkowania ponad 7,5 tys. nowych mieszkań.

• Na Białołęce, Woli i w Wilanowie ceny mieszkań na rynku pierwotnym są niższe niż na wtórnym.

• Deweloperzy prawie nie budują w Śródmieściu, a najwięcej lokali oddają na Białołęce i Mokotowie.

Zróżnicowanie cen na obszarze miasta jest pochodną atrakcyjności danej okolicy, gdyż z nią bezpośrednio wiąże się cena gruntu. Pod uwagę brana jest komunikacja, infrastruktura, dostępność terenów rekreacyjnych, placówek oświatowych czy estetyka okolicy. Do tego dodać należy standard budynku i konkretnego mieszkania. Stąd większe zróżnicowanie cen znajdziemy na rynku wtórnym. Z jednej strony kupić można zdewastowane mieszkanie przeznaczone do generalnego remontu, a z drugiej luksusowy apartament z ekstremalnie drogim wyposażeniem obejmującym nawet drogocenne dzieła sztuki.


Stołeczny rynek pierwotny: Ochota za Śródmieściem

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2017 r. w Warszawie oddano do użytkowania ponad 7,5 tys. nowych mieszkań. Dla porównania: w Krakowie było to ponad 5 tys., a we Wrocławiu i Trójmieście 3-3,5 tys. lokali.

Zdecydowanie najdroższą dzielnicą Warszawy jest Śródmieście, acz ze względu na dostępność gruntów nowych inwestycji jest tu jak na lekarstwo. Aktualnie transakcje na śródmiejskim rynku pierwotnym stanowią mniej niż 1 proc. stołecznych transakcji, co ciekawe, jeszcze w 2013 r. było to 6-7 proc.

Z tego względu statystyki NBP pomijają tę dzielnicę – ceny znacząco odbiegają od reszty i ze względu na niewielką liczbę transakcji są bardzo zmienne. Najwięcej mieszkań buduje się obecnie na Mokotowie i Białołęce, dalej są Wola, Targówek i Praga-Południe.

Poza Śródmieściem najdroższe nowe mieszkania sprzedawane są na Ochocie (9,3 tys. zł za mkw.) oraz Bielanach, Mokotowie i Żoliborzu (po ok. 8,6 tys. zł za mkw.). Ochota jest niewielką dzielnicą bezpośrednio sąsiadującą ze Śródmieściem. Jest doskonale skomunikowana z resztą miasta (linia kolejowa, tramwaje, wylotówki) i gęsto zabudowana (najwyższa gęstość zaludnienia w Warszawie). Wysoka atrakcyjność dla mieszkańców i mała dostępność gruntów przekładają się na wysokie ceny.

Najdroższa okolica na Ochocie to pobliże Parku Szczęśliwickiego, nowe osiedla mają tam często podwyższony standard, bo to świetna lokalizacja. Za tym idzie oczywiście wysoka cena, która często przekracza barierę 10 tys. zł za mkw.

Mokotów, Żoliborz czy Wola także przylegają do Śródmieścia i nie brakuje tam drogich mieszkań, jednak oferta jest bardziej zróżnicowana, przez co średnia cena – niższa. Np. Mokotów to zarówno drogie apartamentowce wzdłuż pierwszej linii metra, jak i intensywnie zabudowywane Siekierki, gdzie ceny są dwukrotnie niższe.×
KOMENTARZE (2)

  • wojtek85, 2017-11-10 21:15:44

    Ja raczej wolę zwracać uwagę na metraż i cenę niż na lokalizację – miasto cały czas się rozrasta i powstają nowe drogi i udogodnienia. z rodziną zdecydowaliśmy jednogłośnie ze zamieszkamy w Piasecznie w bloku o nazwie Dom Marzeń Piekut. Nie żałujemy decyzji.
  • Sylwek, 2017-10-23 13:07:01

    To zależy od lokalizacji mieszkania, metrażu i innych rzeczy. Wiadomo chcesz mieszkać w centrum zapłacisz więcej i będziesz miał głośno. Na Białołęce kupiłem mieszkanie od dewelopera z Fabryki domów i nie narzekam no może trochę jest daleko wszędzie ale idzie się przyzwyczaić i cena nie byłą taka zł...a.. Jak to gdzieniegdzie.  rozwiń