PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus, czynsz, warunki: Kto i kiedy dostanie mieszkanie?

 • Piotr Toborek    16 listopada 2016 - 00:46
Mieszkanie Plus, czynsz, warunki: Kto i kiedy dostanie mieszkanie?
Pierwsze nabory najemców na nowo powstałe mieszkania będą organizowane ok. połowy 2017 r. (Fot. : pixabay.com)

• Program Mieszkanie Plus wzbudził ogromne zainteresowanie samorządów. Ciągle jednak wiele jest pytań i wątpliwości.
• Potencjalni odbiorcy mieszkań pytają przede wszystkim, kto i kiedy będzie mógł otrzymać mieszkanie z programu.
W ramach działań BGK Nieruchomości, 12 października br. podpisano pierwsze listy intencyjne z samorządami, na terenie których powstaną pierwsze inwestycje. Inwestycje te zostaną zlokalizowane w 30 gminach.

Wiceminister Kazimierz Smoliński, który odpowiada za program w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, tłumaczy, że kolejne samorządy mogą się zgłaszać do programu.

- Stopniowo mieszkania będą powstawały na terenie kolejnych samorządów, które przystąpią do współpracy z BGKN – mówi Smoliński.

Pierwsze nabory

Przewiduje się, że pierwsze nabory najemców na nowo powstałe mieszkania będą organizowane ok. połowy 2017 r. Uzależnione jest to m. in. od dostępności gruntów pod inwestycje, w tym ich uzbrojenie, położenie w ramach miasta, bliskości obiektów infrastruktury technicznej i społecznej, możliwości uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj też: Mieszkanie Plus jednak nie na peryferiach?

Jedną z wątpliwości, jakie budzi program, jest pytanie czy będzie on wystarczająco konkurencyjny dla oferty komercyjnej?

Smoliński wyjaśnia, że jednym z założeń programu jest kierowanie oferty najmu do gospodarstw domowych, które nie są w stanie zakupić mieszkania (ze względu na brak wymaganego wkładu własnego oraz zdolności kredytowej) lub wynająć mieszkania na zasadach komercyjnych (ze względu na niewystarczające dochody).

- Dlatego program nie konkuruje z ofertą komercyjną, tylko ją uzupełnia o nowe możliwości wynajmu mieszkania. Program stwarza dodatkową opcję dla osób, które nie chcą się zadłużać na wiele lat w celu uzyskania samodzielnego mieszkania. Zwiększa tym samym bezpieczeństwo finansowe społeczeństwa, stymuluje procesy demograficzne i ułatwia mobilność na rynku pracy – mówi wiceminister.

Kazimierz Smoliński tłumaczy także, na jakich warunkach będzie możliwe uzyskanie tytułu własności mieszkania wynajmowanego w ramach programu.

- Zakłada się, że osoby zainteresowane mieszkaniami wybudowanymi w ramach programu będą decydować, czy podpiszą umowę najmu mieszkania czy też umowę najmu z możliwością docelowego nabycia wynajmowanego mieszkania po ustalonym w umowie okresie.
Zdaniem ministra rozwiązania regulacyjne będą elastyczne, umożliwiając dokonanie aneksu do umowy i zmianę wcześniejszego wyboru.

Koszty najmu

Spłacając czynsz najmu nabywcy będą spłacali koszty budowy i finansowania budowy mieszkania.
W przypadku najmu zakłada się, że miesięczny czynsz pokrywający ww. koszty wyniesie ok. 10-20 zł/m2.

Przy najmie z możliwością wykupu, czynsz będzie wyższy o ok. 20 proc. Ponadto lokator będzie pokrywał opłaty związane z eksploatacją mieszkania i mediami. Wysokość czynszu będzie zależała głównie od kosztów budowy, które są zdeterminowane czynnikami lokalnymi.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Bea, 2017-06-23 11:50:26

  Policzmy - cena za 1m2 - min.10zł. Powierzchnia 50m2 x 10zł = 500,-zł ( przy cenie 20zł na 1m2 to już 1.000,-zł). Do tego wszystkie media ( woda, prąd, gaz, energia ). No cóż, jak masz zdolność kredytową pędź po kredyt do banku - mieszkanie na kredyt będzie tańsze w utrzymaniu od rządowego. ...  rozwiń
 • EWA, 2016-11-22 12:17:33

  nic sie nie zmienilo - zamiast dawac kredyty tak jakie sa zapotrzebowania - to oni "buduja" potem okradaja ze wszystkiego i biedny placi za wszystkie machlojki sytemu! po co dlubac w nosie od strony zadka ? to to samo co glodowe pensje , a potem od urzednika zalezy dac zapomoge czy nie dac...! to to samo co mozecie wykupic najmowane komunalne! wszystko sciema i przekrety , ze w glowach sie nie miesci! po co te idiotyzmy to tylko cwaniak wie!  rozwiń
 • JOTKA, 2016-11-16 20:04:45

  Do jolka: dobre!