PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus dodało skrzydeł spółdzielniom mieszkaniowym. Chcą budować

  • Michał Wroński    6 kwietnia 2017 - 07:47
Mieszkanie Plus dodało skrzydeł spółdzielniom mieszkaniowym. Chcą budować
Spółdzielnie mieszkaniowe gotowe są szybko rozpocząć budowę 60 tys. lokali. (fot. pixabay.com)

Spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce gotowe są „od zaraz” rozpocząć budowę ok. 60 tysięcy lokali. To reakcja na założenia programu Mieszkanie Plus.
• Aż 3500 spółdzielni zrzeszonych w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych gotowych jest rozpocząć budowę nowych lokali.

• Sfinansować te inwestycje miałyby banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

• Pierwsze mieszkania mogłyby zostać oddane do użytku w drugiej połowie tego roku.

Jak informuje Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, już po ogłoszeniu założeń rządowego programu Mieszkanie Plus, związek przeprowadził wśród swoich członków ankietę. Zapytał w niej, czy zrzeszone spółdzielnie gotowe są podjąć inwestycje mieszkaniowe, czy mają na taki cel gotowe grunty i czy byłoby zainteresowanie tymi lokalami. Pozytywnie na zawarte w ankiecie pytania odpowiedziało ok. 3500 spółdzielni z całego kraju. Jak podkreśla Jankowski, grunty, na których miałyby stanąć budynki, mają uregulowany stan prawny spółdzielni i są uzbrojone. Sama inwestycja miałaby zaś przeprowadzona zostać bez angażowania pieniędzy publicznych.

Czytaj: „Mieszkania dla Młodych” lub „Mieszkanie Plus”. A gdyby je połączyć

– Podjęliśmy inicjatywę utworzenia konsorcjum finansowego. Wszystkie banki spółdzielcze w Polsce oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są gotowe sfinansować całe to przedsięwzięcie – powiedział w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Jerzy Jankowski. Podkreślił, że grunt nie będzie wliczany do kosztów budowy, więc w efekcie cena mieszkania będzie relatywnie niższa.

Czytaj: Szydło: Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie Plus. 17 miast z mieszkaniami od rządu

W opinii Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, program Mieszkanie Plus daje szansę powrotu do idei budowy mieszkań lokatorskich z opcją dochodzenia do własności, podczas gdy obecny stan prawny promuje budowanie odrębnej własności. Jak podkreślił, z racji tego, że przy realizowaniu inwestycji spółdzielnie nie będą korzystać ze środków publicznych, będą mogły wypracować własne, mniej skomplikowane i czasochłonne, procedury współpracy z instytucjami finansującymi. To zaś pozwoli skrócić czas realizacji przedsięwzięcia.

– Jeśli się uda, to we wrześniu tego roku pierwsze mieszkania będą oddane do eksploatacji – zapowiedział Jankowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.