Mieszkanie Plus dodało skrzydeł spółdzielniom mieszkaniowym. Chcą budować

  • Michał Wroński
  • 06-04-2017
  • drukuj
Spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce gotowe są „od zaraz” rozpocząć budowę ok. 60 tysięcy lokali. To reakcja na założenia programu Mieszkanie Plus.
Mieszkanie Plus dodało skrzydeł spółdzielniom mieszkaniowym. Chcą budować
Spółdzielnie mieszkaniowe gotowe są szybko rozpocząć budowę 60 tys. lokali. (fot. pixabay.com)

• Aż 3500 spółdzielni zrzeszonych w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych gotowych jest rozpocząć budowę nowych lokali.

• Sfinansować te inwestycje miałyby banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

• Pierwsze mieszkania mogłyby zostać oddane do użytku w drugiej połowie tego roku.

Jak informuje Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, już po ogłoszeniu założeń rządowego programu Mieszkanie Plus, związek przeprowadził wśród swoich członków ankietę. Zapytał w niej, czy zrzeszone spółdzielnie gotowe są podjąć inwestycje mieszkaniowe, czy mają na taki cel gotowe grunty i czy byłoby zainteresowanie tymi lokalami. Pozytywnie na zawarte w ankiecie pytania odpowiedziało ok. 3500 spółdzielni z całego kraju. Jak podkreśla Jankowski, grunty, na których miałyby stanąć budynki, mają uregulowany stan prawny spółdzielni i są uzbrojone. Sama inwestycja miałaby zaś przeprowadzona zostać bez angażowania pieniędzy publicznych.

Czytaj: „Mieszkania dla Młodych” lub „Mieszkanie Plus”. A gdyby je połączyć

– Podjęliśmy inicjatywę utworzenia konsorcjum finansowego. Wszystkie banki spółdzielcze w Polsce oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są gotowe sfinansować całe to przedsięwzięcie – powiedział w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Jerzy Jankowski. Podkreślił, że grunt nie będzie wliczany do kosztów budowy, więc w efekcie cena mieszkania będzie relatywnie niższa.

Czytaj: Szydło: Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie Plus. 17 miast z mieszkaniami od rządu

W opinii Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, program Mieszkanie Plus daje szansę powrotu do idei budowy mieszkań lokatorskich z opcją dochodzenia do własności, podczas gdy obecny stan prawny promuje budowanie odrębnej własności. Jak podkreślił, z racji tego, że przy realizowaniu inwestycji spółdzielnie nie będą korzystać ze środków publicznych, będą mogły wypracować własne, mniej skomplikowane i czasochłonne, procedury współpracy z instytucjami finansującymi. To zaś pozwoli skrócić czas realizacji przedsięwzięcia.

– Jeśli się uda, to we wrześniu tego roku pierwsze mieszkania będą oddane do eksploatacji – zapowiedział Jankowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE