PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Gdzie powstaną pierwsze Mieszkania Plus?

  • Piotr Toborek    10 kwietnia 2017 - 07:10
Mieszkanie Plus: Gdzie powstaną pierwsze Mieszkania Plus?
Od lat nasi mieszkańcy borykają się z dostępnością lokali mieszkaniowych – mówi Patryk Demski, burmistrz Pelplina (fot.pelplin.pl)

Około 170 mieszkań na wynajem ma powstać w Pelplinie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Być może będą gotowe jeszcze w tym roku, ale lokalne władze wolą być ostrożne i unikają takich deklaracji.
Pelplin to najmniejsze miasto spośród tych, które przystąpiły do pierwszego etapu programu. Liczy niespełna 9 tys. mieszkańców, cała gmina dwa razy więcej. Jak się jednak okazuje, potrzeby mieszkaniowe są tam niemałe. Chęć wynajmu mieszkań w ramach programu zadeklarowało ponad czterysta osób. Miasto planuje zbudowanie 170 lokali. Dużo?

– Rzeczywiście, jak na skalę miasta, to sporo. Zastanawialiśmy się długo, czy nie podzielić tej inwestycji na etapy, ale wstępnie chętnych jest tylu, że podejmujemy to wyzwanie – mówi Jacek Iwaniuk, specjalista od planowania przestrzennego w pelplińskim urzędzie, koordynujący działania w ramach Mieszkania Plus.

– Od lat nasi mieszkańcy borykają się z dostępnością lokali mieszkaniowych – mówi Patryk Demski, burmistrz Pelplina. – Inwestowanie w budownictwo komunalne lub socjalne tylko w niewielkim stopniu zaspokoiłoby te potrzeby. Dotąd otrzymaliśmy 440 wniosków o udział w programie Mieszkanie Plus. Co czwarty został wysłany spoza Pelplina.

Tak duże zainteresowanie w magistracie tłumaczą faktem, że w mieście od dawna nie powstawały nowe mieszkania. Popyt znacznie więc przewyższał podaż, przez co ceny wynajęcia mieszkania są porównywalne z tymi w Trójmieście.

List intencyjny

List intencyjny w sprawie włączenia miasta do programu podpisano 12 października 2016 roku.
– Pelplin to jedna z pierwszych gmin, które zwróciły się do nas z prośbą o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem. W krótkim czasie dokonaliśmy wstępnej oceny i przygotowaliśmy list intencyjny, otwierający drogę do dalszej współpracy – mówił Jacek Bielecki, doradca zarządu BGK Nieruchomości S.A., podczas podpisywania umowy.

Zdaniem burmistrza Patryka Demskiego, projekt Mieszkanie Plus – uzupełniony stabilnym źródłem finansowania, m.in. programem Rodzina 500+, dobrą siecią publicznych żłobków, przedszkoli, szkół i opieki zdrowotnej, a także zrównoważonym rynkiem pracy – może stać się jednym z kamieni milowych rozwoju nie tylko jego miasta, ale całej polskiej gospodarki.

Pierwsi lokatorzy w grudniu?

Jak informowały lokalne media, lokatorzy mieszkań z rządowego programu w Pelplinie mieliby się do nich wprowadzić jeszcze w tym roku. Jako pierwsi na Pomorzu i jedni z pierwszych w Polsce.
W szybkiej i taniej realizacji sześciu zaplanowanych bloków ma pomóc wybór wykonawcy w systemie zaprojektuj-wybuduj oraz technologia budowy, czyli prefabrykacja na wzór skandynawski.

W urzędzie miasta są jednak bardziej ostrożni:

– Chcielibyśmy oczywiście, aby taki plan udało się zrealizować, ale patrzymy na to realnie. Procedury są jednak długotrwałe, program dopiero rusza i nie do końca da się tak precyzyjnie wszystko zaplanować, dlatego nie składamy obietnic co do terminu oddania mieszkań – mówi Iwaniuk.

Jeszcze szybciej niż w Pelplinie program toczy się w Jarocinie i Białej Podlaskiej.
Oficjalnie, realizacja inwestycji i „wbicie pierwszej łopaty” w tych miastach nastąpiły 22 grudnia, ale z oczywistych powodów budowy ruszają dopiero w tych dniach.

W Białej Podlaskiej mieszkania mają być oddane w drugim kwartale 2018 roku.

– Klucze do pierwszych 96 mieszkań czynszowych w ramach pilotażu programu „Mieszkanie Plus” w gminie Jarocin planujemy przekazać mieszkańcom w lutym przyszłego roku – mówi prezydent Adam Pawlicki.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.