PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus: Jaka była aktywność deweloperska w miastach objętych programem?

  • MN    31 maja 2017 - 17:05
Mieszkanie plus: Jaka była aktywność deweloperska w miastach objętych programem?
Mieszkanie Plus może nieco zaktywizować lokalne rynki nieruchomości - twierdzą eksperci. (fot. Fotolia)

Wśród miejscowości włączonych do programu Mieszkanie Plus, możemy znaleźć wiele miast, dla których aktywność deweloperów była bardzo mała. Ale w programie są też Warszawa, Kraków czy Wrocław. Co te miasta zyskają dzięki rządowemu programowi?
• Na razie w budowie znajduje się około 450 lokali z programu Mieszkanie Plus. Te lokale powstają na terenie Białej Podlaskiej oraz Jarocina. Ponad 40 innych miast jest poważnie zainteresowanych uczestnictwem w rządowym programie.

• Sprawdzono, czy wspomniane miejscowości przez ostatnie lata wzbudzały zainteresowanie deweloperów.

• Eksperci wskazują, że to ważna kwestia w kontekście ewentualnego zagrożenia dla inwestorów mieszkaniowych ze strony rządowego programu. 

Dzięki danym GUS-u można sprawdzić, jak miejscowości zakwalifikowane do programu Mieszkanie Plus, przez poprzednie lata (2010-2016) prezentowały się pod kątem aktywności deweloperów. W tym celu, trzeba samodzielnie obliczyć liczbę ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 tys. mieszkańców danego miasta.

Poniższa tabela przedstawia średnią wartość tego wskaźnika z dłuższego okresu (lata 2010 - 2016). Eksperci z Rynekpierwotny.pl tłumaczą, że bazowanie na jednorocznych danych, mogłoby prowadzić do błędnych wniosków dotyczących kilku miejscowości. Najlepszym przykładem jest Radom, w którym liczba mieszkań ukończonych przez deweloperów wahała się od 46 (2014 r.) do 613 (2010 r.).    

Wśród miejscowości włączonych do programu Mieszkanie Plus, możemy znaleźć wiele miast, dla których aktywność deweloperów była znacznie niższa od ogólnokrajowej średniej (średnioroczny wynik dla całej Polski z lat 2010-2016 to 16 ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 tys. mieszkańców).

- Deweloperzy nie wykazywali zainteresowania takimi miejscowościami jak na przykład Augustów, Chrzanów, Dębica, Głogów, Grudziądz, Nowa Dęba, Nysa, Pelplin, Rybnik, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Tarnów, Trzebinia, Wieluń oraz Zabrze. Trudno sądzić, że budowa „Mieszkań Plus” w wymienionych miastach, będzie stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla deweloperów – przekonuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Czytaj też: Mieszkanie plus bez spekulacji. Umowy na 20-30 lat

Mieszkania z rządowego programu mają powstać również w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Rzeszowie. To akurat miasta cieszące się największym zainteresowaniem deweloperów (Warszawa - średnio 68 ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 tys. osób w latach 2010-2016, Kraków - 73, Wrocław - 83, Poznań - 45, Rzeszów - 46).

Jednak zdaniem ekspertów w przypadku wymienionych miast, „Mieszkania Plus” będą mogły konkurować wyłącznie z najtańszymi lokalami oferowanymi przez komercyjnych inwestorów. Jeżeli rządowe mieszkania rzeczywiście zostaną pozbawione takich udogodnień jak np. podziemne miejsca parkingowe, to konkurencyjność wspomnianych „M” w stosunku do oferty deweloperów będzie niska. Warto również pamiętać, że w ramach rządowego programu mają być preferowane rodziny wielodzietne i osoby o niskim dochodzie.    ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.