PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus. Jaki jest stan realizacji programu?

 • pt    8 stycznia 2018 - 15:19
Mieszkanie Plus. Jaki jest stan realizacji programu?
Komercyjna część programu jest realizowana znacznie szybciej od tej "regulowanej" (fot. Shutterstock)

Około sześć miesięcy temu media informowały, że pod koniec 2017 roku w budowie będzie 10 tys. lokali z programu Mieszkanie Plus. Tego ambitnego celu nie udało się jednak zrealizować. O opóźnieniach w realizacji nowego programu mieszkaniowego mówią nawet przedstawiciele sejmowej większości.
 • Spekuluje się, że problemy z Mieszkaniem Plus mogą doprowadzić do zmian personalnych w rządzie.
 • Z punktu widzenia osób zainteresowanych tanim wynajmem mieszkania stan realizacji rządowego programu jest ważniejszy od roszad politycznych.
 • Komercyjna część programu jest realizowana znacznie szybciej od tej "regulowanej".

Zdaniem portalu Rynek Pierwotny.pl mówiąc o realizacji Mieszkania Plus, warto zwrócić uwagę na ważną kwestię, o której zapominają nawet analitycy rynku nieruchomości. Chodzi o funkcjonowanie rządowego programu w ramach dwóch modeli - komercyjnego i regulowanego. Model komercyjny jest realizowany pod nazwą „Mieszkania dla Rozwoju” przez spółkę BGK Nieruchomości.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Jak to zrobili w Jarocinie

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, komercyjny model realizacji Mieszkania Plus zakłada uzależnienie poziomu czynszów od kosztu budowy lokali i ustalenia kryteriów naboru najemców we współpracy z lokalnym samorządem. Tylko lokale budowane w ramach drugiej części Mieszkania Plus (tzn. części regulowanej) będą musiały posiadać stawki czynszu nieprzekraczające limitów z ministerialnego rozporządzenia.

Regulowany model Mieszkania Plus przewiduje również zastosowanie zasad wynajmu określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN) i użycie gruntów oraz budynków pozyskanych przez tę instytucję (np. od Poczty Polskiej).

Takie rozróżnienie dwóch ścieżek realizacji nowego programu jest bardzo ważne, gdyż po publikacji proponowanych limitów czynszu w modelu regulowanym wiele osób mogło pomyśleć, że wspomniane limity będą dotyczyć wszystkich „mieszkań plus”.

Część komercyjna

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że dotychczasowe doniesienia mediów o rozpoczęciu kolejnych inwestycji w ramach Mieszkania Plus dotyczyły komercyjnej części programu, która jest realizowana znacznie szybciej.

Na początku stycznia 2018 r. budowa Mieszkań dla Rozwoju miała miejsce w Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie, Katowicach, Kępnie, Pruszkowie i Wałbrzychu.

Łączna liczba budowanych „mieszkań plus” (ok. 1800) mocno rozmija się ze wcześniejszymi doniesieniami o 10 000 lokali w budowie pod koniec 2017 r. Według informacji uzyskanych od spółki BGK Nieruchomości, w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus (Mieszkania dla Rozwoju), przygotowywana jest budowa kolejnych 10 tys. lokali.   

Grunty należące do PKP i poczty

Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl realizacja regulowanej części programu Mieszkanie Plus została opóźniona przez konieczność uchwalenia odpowiednich przepisów dotyczących Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). To zła wiadomość dla osób, które liczyły na szybkie wynajęcie lokali z czynszem limitowanym przez rządowe rozporządzenie.

Ważnym etapem w realizacji programu Mieszkanie Plus przez Krajowy Zasób Nieruchomości ma być pozyskiwanie gruntów i budynków od Poczty Polskiej oraz Polskich Kolei Państwowych. Do zasobu trafią również nieruchomości Skarbu Państwa znajdujące się obecnie w zarządzie starostów, prezydentów miast na prawach powiatu, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Prezesa Agencji Mienia Wojskowego i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Na stronie internetowej KZN znajdziemy wykaz gmin, w których ma powstać około 6000 rządowych lokali z limitem czynszów.

Wypowiedzi osób odpowiedzialnych za realizację regulowanej części programu Mieszkanie Plus wskazują, że na pierwsze lokale z limitem czynszu trzeba będzie poczekać do 2019 roku. Gospodarstwa domowe zainteresowane takimi mieszkaniami już teraz powinny sprawdzić termin składania wniosków dotyczących najmu. Można bowiem spodziewać się długich kolejek po „mieszkania plus”.   

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.