PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus, Jędrzyński: Miały być tanie mieszkania, skończyło się na obietnicach

 • Newsrmtv.tv/AT    16 lutego 2018 - 09:16
Mieszkanie Plus, Jędrzyński: Miały być tanie mieszkania, skończyło się na obietnicach
Deweloperów odstraszały warunki programu Mieszkanie Plus (fot.pixabay.com)

Już dziś wiadomo, że czynsze w Mieszkaniach Plus będą co najmniej dwukrotnie wyższe od zaproponowanych w ustawie - mówi mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z RynekPierwotny.pl
 • Mieszkanie Plus istnieje bardziej w świadomości społecznej, niż na rynku nieruchomości – alarmuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
 • Dane, które dotyczą realizowanych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus zupełnie nie dają żadnej rękojmi powodzenia tej inwestycji w przyszłości – mówi Jarosław Jędrzyński.
 • Zaznacza też, że jest problem dochodzenia do własności oraz z wysokością czynszów.

Miały być mieszkania na tanich gruntach za niski czynsz a skończyło się na obietnicach. Program Mieszkanie Plus istnieje bardziej w świadomości społecznej, niż na rynku nieruchomości – alarmuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Minister Infrastruktury zapowiedział ostatnio przygotowanie specustawy, która miałaby przyśpieszyć realizację programu. Po dwóch latach działania Mieszkania Plus powstało tylko 1700 lokali.

Czytaj też: Mieszkanie Plus przegrywa z biurokracją?

- Mieszkanie Plus funkcjonuje na polskim rynku nieruchomości już drugi rok, ale można powiedzieć, że program istnieje bardziej w świadomości społecznej, niż na rynku nieruchomości. Dane, które dotyczą realizowanych mieszkań w ramach programu zupełnie nie dają żadnej rękojmi powodzenia tej inwestycji w przyszłości – w przyszłej, lub dalszej perspektywie – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

Co stało na przeszkodzie w realizacji programu Mieszkanie Plus?

Jak wskazuje ekspert z portalu RynekPierwotny.pl, deweloperów odstraszały warunki programu rządowego.

– Przede wszystkim jest to problem dochodzenia do własności, czyli długoletniego, trzydziestoletniego finansowania mieszkań. Poza tym chodzi tu również o kwestię narzucanych urzędowo czynszów. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy te czynsze, które nie będą rynkowe, tylko narzucane z góry deweloperom, będą gwarantować zysk z inwestycji – wyjaśnia Jarosław Jędrzyński.

– Dochodzi również kwestia ziemi, za którą deweloperzy będą musieli zapłacić, co prawda będzie to rozłożone w czasie, ale jednak nie zostanie zrealizowane założenie budowy na tanich gruntach Skarbu Państwa - dodaje.

Problem deweloperów z zakupem gruntów miało rozwiązać ostatnie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia, w ramach której ma powstać tzw. „bank ziemi”, rozporządzający nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty z Krajowego Zasobu Nieruchomości przeznaczone będą pod inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Czynsz natomiast będzie zależny od corocznych rozporządzeń wydawanych przez Radę Ministrów.

Czynsze wyższe niż zaproponowano w ustawie?

- Jeśli chodzi o statystyki mieszkań, które są realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus, jest to zaledwie 1700 lokali w inwestycjach zrealizowanych w ramach części komercyjnej. Polega to na tym, że BGK Nieruchomości odkupuje gotową inwestycję wybudowaną na prywatnym gruncie od dewelopera, a następnie mieszkania będą wynajmowane najemcom po cenach rynkowych. Już dziś wiadomo, że będą co najmniej dwukrotnie wyższe od zaproponowanych w ustawie – dodaje Jarosław Jędrzyński.

Wg nowej ustawy KZN, zyski z uczestnictwa w programie ma zapewnić m.in. niższy koszty uzyskania nieruchomości, ustalona część mieszkań w charakterze deweloperskim i użytkowym (kolejno: 30 proc. i 20 proc.) oraz proces ustalania czynszu, będący kompromisem z inwestorem.

Minister Infrastruktury zapowiedział przygotowanie specustawy, która miałaby przyśpieszyć realizację programu. Pierwsze lokale w ramach inwestycji Mieszkania Plus na gruntach Skarbu Państwa mają stanąć już w 2019 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Tomasz57, 2018-02-19 09:58:47

  Na obietnicach nie kończą tylko prywatni deweloperzy, którzy doprowadzają swoje projekty do końca i starają się robić to uczciwie i w rozsądnych cenach dla maksymalizacji korzyści swoich klientów. Ja zdecydowałem się na podjęcie współpracy z lokalną firmą krawdom.pl i jestem bardzo zadowolony....  rozwiń
 • Prof. Glass, 2018-02-17 15:55:52

  Lobby developerskie w Polsce jest całkowicie poza kontrolą! Zmowy cenowe od lat drenują kieszenie młodych Polaków kredytowych samobójców, stąd w czasie "Dobrej Zmiany" wyjechało ponad 350 tys młodych ludzi, bo chociażby w Londynie płacąc za pokój 500 - 700 funtów, mają godne życie czyli t...anią żywność i wystarcza im na kulturę! W tej Hameryce bis tylko oszustwem, kombinatorstwem, maksymalizacją zysków i marży handlowej można dojść do kasy  rozwiń
 • starik poznański, 2018-02-16 16:53:12

  Panie ekspercie już się boicie, że nie będziecie mogli zarabiać krocie, a wynika to z Pana stwierdzenia ".....czynsze, które nie będą rynkowe, tylko narzucane z góry deweloperom, będą gwarantować zysk z inwestycji" i tutaj chodzi Wam deweloperom o ten zysk, a nie o zabezpieczenie w miarę t...anich mieszkań. Twierdzi Pan, że mało wybudowano, a to przecież rozpoczął się drugi rok realizacji Mieszkanie Plus. Połowa gmin w ogóle nie angażowała się w realizację tego dobrego dla młodych ludzi programu. Łatwo więc zauważyć, że gminy działają politycznie a nie wychodzą na przeciw potrzebom społecznym. Dopiero teraz, bo zbliżają się wybory gminy udają, że coś robią. Ocena działań samorządów już za parę miesięcy.  rozwiń